Evoluční biolog Jaroslav Flegr: Jsme uprostřed zatím největší vlny, je však možné, že právě ona nás vrátí k normálu
Vysoké počty nakažených v posledních týdnech způsobuje varianta omikron. Je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale podle dosavadních zkušeností méně závažný. Počet hospitalizovaných přesto začal růst, protože se nákaza podle epidemiologů přesouvá mezi starší lidi a ohrožuje zejména nenaočkované z nich. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) je možné, že na území Evropy je epidemie v cílové rovince, přesto je i v ČR zatím situace poměrně vážná, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
Před týdnem bylo hospitalizovaných zhruba o 500 méně, těžkých případů pak přibylo asi 40. Vyšší jsou rovněž počty zemřelých. V lednu umíralo s covidem v průměru 33 lidí denně, tento týden bylo obětí pokaždé více než 40. Výjimkou je zatím čtvrtek, kdy ministerstvo eviduje 25 obětí. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Pondělních 57 úmrtí je nejvíce za jeden den od prvního lednového týdne.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila evolučního biologa, jak situaci vnímá a zda je konec epidemie. "Ve světě určitě ne, v Evropě není vyloučeno, že by to mohlo znamenat definitivní návrat k normálu. Asi se to ale nepromoří variantou omikron během jedné vlny. Jestli v tom bude hrát roli omikron či jiná varianta viru, to nevíme. Je potřeba, aby se promořil zbytek populace," uvedl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Nízký je nyní zájem o očkování. Ve čtvrtek ho podstoupilo 15.424 lidí, letos nejméně ve všední den. Třetí posilující dávku dostalo 11.737 lidí, naopak poprvé se nechalo naočkovat pouze 736 zájemců. Dokončené očkování má v Česku 6,82 milionu lidí, posilující dávku dostalo téměř 3,9 milionu zájemců.
"Teď jsme ve fázi velké vlny, kdy dochází k promořování. Někteří mají štěstí, že už covid prodělali, a jiní, že jsou naočkovaní. Ti nebudou umírat. A pak jsou ti, kteří mají, myslím zejména seniory, smůlu, že se na ně příbuzní vykašlali či se na ně stát vykašlal, tak někteří to přežijí a jiní ne," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr s tím, že nelze predikovat, co se stane na podzim. Nelze totiž vyloučit, že evoluce viru ještě neřekla poslední slovo.
Lidé v ČR se od čtvrtka nemusejí při využívání služeb a vstupu na hromadné akce prokazovat certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19. Podle některých lékařů a epidemiologů je ale rozvolnění předčasné. Certifikáty jsou navíc dál potřebné pro cestování do zahraničí. Další zmírnění restrikcí má následovat od 18. února, kdy končí plošné povinné testování na koronavirus ve firmách a ve školách. Premiér Petr Fiala (57) ve středu uvedl, že od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.