Evoluční biolog Jaroslav Flegr: Proč se nechám očkovat vakcínou proti covidu-19

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2020

První várka vakcín proti covidu-19 - asi 9750 dávek - by měla do Česka dorazit 26. prosince. Měla by být využita prakticky okamžitě, a to během následujících tří dnů. Očkování dostanou zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (62) upřesnil pro ŽivotvČesku.cz, proč se nechá očkovat hned, jak na něj dojde řada. "Těším se a strach vůbec nemám - není proč," uvedl.

Distribuci vakcíny bude zajišťovat přímo firma Pfizer. První dodávka bude mířit do čtyř pražských a dvou brněnských nemocnic. Řada lidí má z očkování obavy, na druhou stranu je také mnoho lidí, podle průzkumů až 40 procent české populace, kteří očkování vítají. Profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vakcinaci vítá, je to podle něj jediná efektivní cesta, jak se vrátit zpět do normálního života bez restrikcí.

"Chci ochránit sebe a své bližní. A také chci, abychom se mohli co nejdřív vrátit k normálnímu životu. A to bude až tehdy, až bude většina z nás očkovaných. Jasně, jeden člověk toho sám moc nezmění, ale je to jako  hlasování ve volbách. Každý musí začít u sebe a udělat pro společnou věc maximum, co může," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník, proč se nechá očkovat. Obavy nemá žádné.

"Vakcíny se nebojím ani trochu. Ani jedné z nich. Vím, že ty co prošly testováním podle západních standardů mi zaručeně neublíží. Pravděpodobnost nepříznivých následků je asi milionkrát menší, než v případě prodělané nemoci. V případě covidu jsou rizika okamžitých a pozdějších zdravotních následků skutečně vysoká. A tento nepoměr rizik platí jak pro lidi starší, tak pro ty mladší. Rozumný člověk se nechá očkovat. I kdyby byl sobec a na zdraví a kvalitě života ostatních mu vůbec nezáleželo," dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

Kromě očkování v centrech se počítá s tím, že budou vyjíždět mobilní týmy do domovů pro seniory. Až budou schváleny také vakcíny jiných firem, které nevyžadují tak přísné skladování - vakcína společnosti Pfizer musí být skladována v mínus 70 stupních Celsia - bude očkování podáváno asi na dvou stovkách míst a u zhruba 5000 praktických lékařů. Pro masivní očkování budou využity i polní nemocnice, které byly na podzim postaveny v Praze a Brně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.