Evoluční biolog Jaroslav Flegr: Téměř jistě dojde k vyhlášení nouzového stavu

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Archiv Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2020

Počty nakažených jsou v Česku alarmující. Vláda přijala řadu opatření, která mají za úkol zpomalit šíření zákeřného koronaviru. Mluví se o zavedení nouzového stavu. Podobně jako tomu letos během jarních měsíců. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra k tomu dřív, nebo později dojde. "Současná opatření jsou nedostatečná," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku klesl za neděli po šesti dnech pod tisíc. Přibylo 985 pozitivně testovaných, což je zhruba polovina sobotního nárůstu. O víkendu ale laboratoře zpravidla méně testují. Vláda řeší otázku, jak postupovat dál. Podle Jaroslava Flegra by mělo dojít k výrazně striktnějším opatřením, jinak se Česko dostane do stavu, kdy zdravotnický systém bude mimořádně zatížen.

"Tipoval bych, že se nevyhneme uzavření vnitřních prostorů restaurací, zákazu jakýchkoli veřejných či soukromých hromadných akcí a zrušení prezenční výuky od druhého stupně základních škol nahoru. Je možné, že podobná opatření nebudou platit všude, ale v takovém případě bude třeba bezpečné oblasti bez opatření nějak izolovat od zbytku republiky. A téměř jistě dojde i k vyhlášení nouzového stavu. Samozřejmě nevím, jestli to bude pozítří, nebo až za týden, ani zda příslušná opatření vyhlásí krizový štáb, nebo zda to za něj udělá samotný virus, přesněji řečeno strach z viru. V současnosti platná opatření jsou naprosto nedostatečná, ta měla platit od začátku září a nemuseli jsme dojít tam, kde jsme nyní. Dnes budeme muset hodně přitvrdit, pakliže za svou váhavost nechceme zaplatit opravdu velmi vysokou cenu," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, který svá slova odůvodnil tím, že brzy může nastat černý scénář - nemocnice nebudou stíhat.

"Nejpozději za týden bude nejspíš zřejmé, že nemocnice nestíhají, že chybí technické prostředky a především odborný personál," dodal Flegr.

Od pondělí se v Praze, Středočeském kraji, na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem vrací povinnost nosit roušky na venkovní akce, kde se sejde více než 100 lidí. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.