Evropa v okovech »Bestie z Východu«. Závěje sněhu a mrazy. Přijdou velké teplotní rozdíly, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Na Evropu míří tzv. Bestie z Východu, která s sebou přináší opravdu mrazivé teploty a zimní počasí. Hrozí i husté sněžení, které by mohlo zkomplikovat nejen dopravní situaci. "Přesně nad naším územím se bude vlnit frontální rozhraní, takže už o víkendu očekáváme obrovské teplotní rozdíly," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka počasí pro následující dny.

Podle dat Evropského globálního modelu lze očekávat, že se sem opravdu dostane arktický vzduch. "Vortex, ledový vzduch nad polárním kruhem, se nám rozpadá na několik jader a právě to jedno studené jádro se dostane i nad Evropu. Model potvrzuje, že sem přijde vpád studeného vzduchu a že bude i výrazně sněžit a teploty budou hodně nízko," řekla Dagmar Honsová z pražského Meteopressu pro ŽivotvČesku.cz s tím, že situace je zatím nejistá.

"Globální model GFS Američan se stále přiklání k tomu, že arktický vzduch zůstane spíše na severu a dál sem bude proudit vlhčí vzduch od západu a teploty zůstanou nad bodem mrazu," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

O víkendu můžeme očekávat obrovské teplotní rozdíly a je třeba se připravit jak na chladné počasí, tak i vyšší teploty. Bude to jako na houpačce.

"Přesně nad naším územím se bude vlnit frontální rozhraní, takže už o víkendu očekáváme obrovské teplotní rozdíly. Na severu budou teploty kolem nuly a bude sněžit, zatímco na jihu území očekáváme až 7 °C. Frontální rozhraní se podle amerického předpokladu daného modelu dostane více na jih -  v tom případě sem v plné síle pronikne studené severní proudění, tzv. Bestie z Východu," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Sama si pamatuje na obdobnou situaci, která nastala před osmi lety, pět dní před Štědrým dnem. "Situace je stejná jako v roce 2012. Nevěděli jsme, jestli sem pronikne studený vzduch od severu, nebo teplý vzduch od jihozápadu. To jsou přesně ta frontální rozhraní, kdy jsme těsně mezi tím," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka stav, který se po letech znovu opakuje.

Bestie z Východu tedy může s velkou pravděpodobností zasáhnout i Českou republiku, ale nic to nemění na faktu, že na celém území Česka budou panovat mrazivé teploty i takové, které budou připomínat spíše předjaří.

"S největší pravděpodobností nás tento jev může zasáhnout, ale je tady varianta, že bude studený vzduch pouze na severu našeho území, kdežto jih zůstane teplejší. Stejně jako to bude teď o víkendu. Rozhodně to postihne Skandinávii, severovýchodní část evropského kontinentu a Českou republiku na 70 %," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu