Evropo, máme tady problém. Expert Josef Kraus se obává, že šlápnout na brzdu ohledně rozdělení společnosti už moc nepůjde
Komentář: Do londýnských ulic na konci uplynulého týdne opět vyšel dlouhý pochod desítek tisíc propalestinských demonstrantů, kteří požadovali zastavení izraelského bombardování Pásma Gazy a vznik svobodné Palestiny. Podpořit lidi v Palestině vyšly i nižší tisíce demonstrantů v Paříži a Berlíně. V Istanbulu svolala shromáždění na podporu Palestinců turecká vládní strana Strana spravedlnosti a rozvoje a před davem údajně statisíců lidí promluvil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval události bezpečnostní expert a politolog Josef Kraus. Z jeho slov vyplynulo, že Evropa má problém, který jeho pohledem půjde jen těžko zastavit.
Podle agentury Reuters Erdogan zopakoval, že radikální hnutí Hamás vládnoucí v Pásmu Gazy není teroristická organizace, a Izrael označil za okupanta. Podle Reuters prezident rovněž prohlásil, že Turecko se chystá světu říct, že Izrael je válečný zločinec. Agentura AFP napsala, že Erdogan označil Západ za hlavního viníka masakrů v Gaze.
Podle Josefa Krause se Evropa mění a zastavit to půjde jen velmi těžko. "V tomto jsem skeptický, nevidím moc možnost šlápnutí na brzdu, protože tady je vidět, že společnost je rozdělená, těch dělicích linií je několik a zároveň každý si sleduje své zájmy. Kdo podporuje migraci, jsou levicové, zelené strany a tak dále, které jsou logicky hlavním benefitorem těch nových voličů, které si v podstatě přitáhnou. To znamená, že tady tohle dělají svým sobeckým zjevným zájmem. Teď neupírám to, že za tím může být i nějaká ideologie, případně politický směr, který to omlouvá. Ale skutečností je, že celá řada těchto stran po Evropě si v podstatě z nových migrantů nebo imigrantů dělá své vlastní nové voliče, díky tomu si maluje tu budoucnost, že bude mít větší a vyšší politické zisky, a to na úkor nějakého společenského konsenzu, stability, životní úrovně a dalších věcí, protože to jsou všechno záležitosti, které jsou tímto ohrožené," nabídl svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník.
V Londýně se před více než týdnem sešlo na podporu Palestinců podle policie na 100.000 lidí, v sobotu byla účast podle odhadu agentury PA podobná. Propalestinské demonstrace se konaly také v dalších britských městech jako Manchester a Glasgow, ale i jinde ve světě, například na Novém Zélandu. Server BBC připomněl, že po propalestinské demonstraci se na sociálních sítích objevilo video, na němž jeden z jejích účastníků křičel slovo »džihád«.
"Že bych viděl nějakou šanci na změnu nebo na úspěch, to úplně ne - vzhledem k tomu, že Evropa jako taková, myšleno třeba Evropská unie, tak není schopná nějakého konsenzu v této oblasti, protože tady máme státy, které jsou, řekněme, většími odpůrci migrace. Jestli je to nějaká, řekněme, sociální demokracie nebo konzervativní pravice nebo cokoliv dalšího. V některých těch zemích už se ten problém hodně vymkl kontrole a je vidět, že vlastně ten státní aparát s tím není schopen příliš mnoho dělat. A to potom jenom logicky vede k radikalizaci domácí hostitelské populace, která se potom projevuje v podporách takových politických subjektů, jako je právě AFD v Německu nebo Le Penová ve Francii, dalších těch příkladů je ohromné množství. A je to prostě logická reakce té části populace, která je jistě nespokojená, která nevidí, že standardní politická reprezentace s tím něco chce nebo je schopna dělat. Trošku problém je, že samozřejmě tohle není jenom jediné téma. Celá řada těchto stran je potom navázaná na třeba financování z Ruské federace. Do budoucna můžeme očekávat v tomto systému zase vměšování třeba z Číny. To jsou světové mocnosti, které ale hájí své vlastní zájmy a ví, že vlastně bude rozdělená společnost v Evropě nebo na Západě extrémně vyhovovat prosazování vlastních zájmů," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.