Reklama:

Evropská komise představila návrh covid pasu. Ministr Tomáš Petříček popsal, jak Češi budou moci cestovat

Covid pasy by neměly být jakkoli diskriminační - Ilustrační snímek
Covid pasy by neměly být jakkoli diskriminační – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2021

V České republice jsou zavedena přísná opatření kvůli epidemické situaci s koronavirem. Lidé musí trávit čas doma a dodržovat tzv. lockdown. Je zakázáno cestování mezi okresy – s výjimkou návštěvy lékaře, cesty na úřad či za prací. Cestování se stalo obrovskou vzácností, která Čechům chybí čím dál tím víc. Řešení překročení hranic do ciziny by měl představovat speciální očkovací průkaz, tzv. covid pas, díky němuž by bylo možné cestovat mezi státy Evropské unie (EU).

Reklama:

Česká republika podporuje zavedení vakcinačních průkazů, které by lidem umožnily nejen cestovat v rámci států EU, ale měly by i další benefity - například možnost návštěvy kulturních akcí. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by tak speciální pasy měly větší možnosti využití. Důležité je také zavedení pasu už pro letošní letní sezónu, po čemž volají také další státy – především Chorvatsko, Řecko, Itálie a jiné jihoevropské státy, pro které by omezení turismu znamenalo obrovské finanční ztráty.

"Mělo by se jednat o tři různá kritéria, jak se prokázat při cestování v rámci jednoho systému – jeden pro očkované, další pro lidi s negativním testem a třetí pro ty, kteří onemocnění covid-19 prodělali," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Covid pas by měl očkovaným lidem zajistit bezproblémové cestování mezi unijními zeměmi bez testování nebo nástupu do karantény. Pro cestující bez covid pasu by ale nemělo vzniknout žádné omezení pohybu.

Reklama:

"Jako priority jsme označili především to, že bychom chtěli, aby vakcinační pas byl digitální a nikoho nediskriminoval. To znamená, aby existovala možnost pro lidi, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohou vůbec nechat naočkovat. Aby byla varianta například negativního testování možná do vakcinačního pasu zanést," uvedla před nedávnem tisková mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pokud by na téma covid pasu nedošlo k dohodě na unijní úrovni, proběhne řešení s ostatními státy, které by smýšlely stejným způsobem.

Diskutované jsou i vakcíny farmaceutických společností a jejich uznání. Jde konkrétně o ty, které nejsou schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), mezi které patří například ruská vakcína Sputnik V, kterou se rozhodlo využít Maďarsko. Naopak nově schválenou očkovací látkou pro podmínečné použití je jednodávková vakcína od americké společnosti Johnson & Johnson, která by mohla pomoci s rychlejším proočkovaním populace. Navíc je velmi stabilní a nevyžaduje extrémně nízké teploty. Podle představeného návrhu Evropské komise budou uznány pouze vakcíny, které jsou schválené v unii.

Otázkou zůstává, jak to bude s délkou uznání covidového pasu, protože protilátek proti covidu-19 v organismu časem ubývá.

"Bude záležet na tom, na jak dlouho bude nastavena délka protilátek, jak dlouho se to bude uznávat. Jde o rutinní vyšetření, kdy se odebere vzorek žilní krve a v laboratořích vyšetří specifické protilátky proti koronaviru. Ochranný efekt protilátek po prodělané infekci může být dost odlišný. Kdyby se neuznávaly jiné než schválené vakcíny, bylo by to poměrně hodně diskriminační. Ale myslím si, že Čechů, kteří budou mít očkování jinou vakcínou než schválenou Evropskou unií, moc nebude," vyjádřil se pro ČT24 Roman Chlíbek, předseda vakcinologické společnosti.

Návrh Evropské komise na vakcinační průkaz přinesl podle ministra zahraničí představení základních věcí, které považuje za klíčové. Různá kritéria by měla mít stejnou váhu, aby nevznikla žádná diskriminace. Kromě očkování by mělo být bráno v potaz i negativní PCR či antigenní testování, případně přítomnost protilátek v těle.

"Předběžně se počítá s digitální i papírovou podobou, mělo by to fungovat na bázi QR kódů a předpokládáme, že se bude jednat o jednotný certifikát v angličtině. Komise vzala v potaz požadavek, aby byla zajištěna ochrana osobních údajů, to Evropská komise vyslyšela. V rámci covid pasu se budou evidovat pouze nezbytné informace jako jméno, datum narození, případně relevantní informace k věci splnění podmínek. Z našeho pohledu se jedná o krok kupředu, i když je to teprve na začátku," vyjádřil se na brífinku ministr zahraničí Tomáš Petříček k návrhu EK na podobu očkovacích průkazů. Jejich zavedení v praxi musí schválit členské země a Evropský parlament.

S koncem koronaviru by měl skončit také covid pas. "Jedná se o dočasné řešení, covid pas by měl skončit s koncem pandemie a měli bychom se vrátit k normálním podmínkám pro cestování. Použití covid pasů by bylo možné koncem května, v průběhu června, aby byl tento nástroj funkční před začátkem léta," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Ohledně technické úpravy se jednání teprve povedou," dodal.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: