Evropská léková agentura nedoporučuje Ivermektin proti covidu-19. Je to korupce, říká Lubomír Volný
Hojně diskutovaným lékem posledních týdnů se stal Ivermektin, který je podle některých odborníků pomocníkem v boji s onemocněním covid-19. Jedná se o širokospektrální antiparazitikum. Velkým zastáncem léku je poslanec Lubomír Volný (47), který považuje jeho efektivitu při používání v léčbě proti viru SARS-CoV-2 za vysokou. Evropská léková agentura (EMA) však Ivermektin nedoporučila ani jako součást léčby, ani jako prostředek prevence proti onemocnění covid-19. "Je to výsledek korupce farmaceutických firem, které se bojí generického léku, který může vyrábět kdokoliv," vyjádřil se Lubomír Volný pro ŽivotvČesku.cz.
Evropská agentura pro léčivé přípravky došla po přezkoumání nejnovějších poznatků o léku Ivermektin k závěru, že ho nedoporučuje. Antiparazitikum bylo v poslední době častým tématem rozporuplných diskuzí nejen odborníků, ale i laické veřejnosti. EMA ho však nepovažuje za vhodný ani při léčbě covidu-19, ani jako prevenci proti tomuto onemocnění. Pro státy Evropské unie (EU) je Ivermektin schváleným lékem pro některá parazitická onemocnění a přípravky s jeho obsahem se používají také při léčbě kožních stavů jako je například Rosacea neboli růžovka.
Podle informací uvedených v oficiálním vyjádření Evropské lékové agentury není Ivermektin schváleným léčivem při diagnóze covidu-19, protože podle laboratorních studií může blokovat replikaci viru SARS-CoV-2, nicméně za použití mnohem vyšších koncentrací, než kterých lze dosáhnout při povoleném dávkování. V současné době není podle agentury dostatek studií a prokazatelných důkazů, které by mohly vést ke schválení přípravku. EMA navíc varuje před vyšším dávkováním Ivermektinu, než jaké je schváleno – v tomto případě nelze vyloučit jeho toxicitu.
Použití léku naopak podporuje poslanec Lubomír Volný, který má na vyjádření Evropské agentury pro léčivé přípravky jasný názor a také vysvětlení, proč EMA lék pro léčbu onemocnění covid-19 zamítla.
"Zaměstnanci Evropské lékové agentury byli zkorumpováni farmaceutickými společnostmi jako je Pfizer, který už byl pokutován pokutami v řádech miliard dolarů za korupci lékařů, politiků a novinářů globálně po celém světě. Je to výsledek korupce farmaceutických firem, které se bojí generického léku, který může vyrábět kdokoliv. Na který už neexistuje žádná licence," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Volný. Podle něj je účinnost léku prokázána na životech lidí, kteří Ivermektin používají.
"Tam, kde se Ivermektin začal používat, tak přežívají stovky lidí," dodal poslanec Lubomír Volný pro ŽivotvČesku.cz.
Ivermektin nemá zastání ani u Světové zdravotnické organizace (WHO), nicméně v České republice je naskladněno 10 tisíc balení Ivermektinu, který byl objednán. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) se vyjádřil, že by lék pro léčbu covidu-19 nepoužil a apeluje na veřejnost, aby se lidé v domnění účinnosti Ivermektinu v souvislosti s koronavirem nesnažili lék získat na »vlastní pěst«.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.