Evropská unie nechá vnější hranice zavřené nejspíš do 15. června

Evropská komise
Evropská komise
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2020

Vnější hranice Evropské unie nejspíš zůstanou zavřené přinejmenším do 15. června. Navrhla to Evropská komise, která o potenciálním datu znovuotevření informovala v tiskové zprávě. O měsíc by se prodloužil dosavadní návrh a prý se jedná o adekvátní termín, který sníží rizika spojená s šířením nového typu čínského koronaviru.

Původně se měly vnější hranice Evropské unie otevřít v pátek 15. května, poté by na území EU opět mohli cizinci ze světa. Má to ale háček, návrh Evropské komise nemusejí jednotlivé země, které vnější hranice kontrolují, respektovat.

Na současném uzavření hranic se shodly všechny země schengenského prostoru a čtyři unijní země, které v shengenu nejsou, a sice Bulharsko, Rumunusko, Kypr a Chrovatsko. Nařízení respektují také Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Island, které v EU nejsou.

Pokrok v některých zemích

"Navzdory pokroku v řadě evropských států je celosvětová situace stále citlivá. Všechny kroky musejí být postupné a opatření se musí uvolňovat v několika fázích," uvedl v tiskové zprávě místopředseda Komise Margaritis Schinas.

Komise už vyzvala unijní sedmadvacítku, aby nejprve došlo ke znovuotevření vnitřních hranic. Až potom má EU otevřít i svoje vnější hranice. Bude ale záležet na jednotlivých státech, jak se k novému návrhu postaví a zda vnější hranice skutečně zůstane uzavřená do 15. června.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.