Exministr Ivan Langer řekl, co čeká vládu Petra Fialy za peklo. Nejslabším článkem pro něj jsou Piráti, nemusí dovládnout

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) jmenoval minulý pátek na zámku v Lánech kabinet Petra Fialy (57). Vláda má 18 členů - šest za ODS, čtyři za STAN, po třech za Piráty a lidovce a dva za TOP 09. O důvěru hodlá kabinet požádat poslance v polovině ledna, ve sněmovně má většinu 108 hlasů. Podle bývalého ministra vnitra Ivana Langera (54) stojí vládní kabinet před velkými výzvami, které nebudou v rámci řešení vůbec lehké. Podle bývalého politika je také možné, že kabinet nedovládne ve složení, ve kterém svou misi odstartoval. "Možné to je," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové v neděli uvedl, že novou vládu jmenoval s rozpornými pocity. Nový předseda vlády Petr Fiala mu však nabídl osobní garanci ve sporných otázkách týkajících se zejména zahraniční politiky a ministra zahraničí Jana Lipavského (36).

Zeman uvedl, že proti ostatním členům nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nic nemá a že se těší na spolupráci s premiérem Fialou, který má prezidentovu důvěru. Během posledního roku svého mandátu nehodlá Zeman systematicky pracovat s dalšími ústavními činiteli ani s ministrem zahraničí.

"Bude to nesmírně složité, protože tato vláda, troufnu si říct, a nebudu to srovnávat s transformačním obdobím v 90. letech, které bylo velmi komplikované a je neprávem opomíjené a mnohdy karikované a zatracované, tak tato vláda má před sebou výzvy takové, které jiné vlády před tím neměly. Je to covid-19, ochromení společnosti, rozdělení lidí na nesmiřitelné tábory, je to ekonomická situace, dramatický dluh, který nikdy v životě Česká republika neměla, je to inflace, také růst cen energií a evropská agenda, kde bude ČR čelit rudozelené vládě Německa. Je to obtížná situace a věřím, že malicherné hádky půjdou stranou a bude se táhnout za jeden provaz," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer, co nový vládní kabinet čeká za nelehké úkoly a pokud nebude vládnout v harmonii, jen těžko si představit, jak se s náročností vyrovná.

Variantou totiž je, že vláda Petra Fialy nemusí dovládnout ve složení, ve kterém ji prezident jmenoval. "Je možné, že nedovládnou ve stejném složení jako začínají, možné to je. Myslím si, že nejslabší článek je, a ukáže se to poměrně brzy, strana Pirátů. Osobně jsem jim radil, že by jim více slušelo zůstat v opozici, konkrétně jít do vlády, chvíli tam pobýt a pak demonstrativně odejít, ale to neznamená, že vláda by ztratila parlamentní většinu. Tato země potřebuje funkční, stabilní vládu poté, co ji ukradl Agrokomplex Andreje Babiše, a vrátit ji do standardních mechanismů právního státu parlamentní demokracie," dodal pro ŽivotvČesku.cz někdejší zkušený politik a stále člen ODS Ivan Langer.

Zeman původně oznámil, že Lipavského nejmenuje. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě ohlásil, že prezident jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Tak také Zeman učinil v pátek na zámku v Lánech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.