Exministr Ivan Langer vyjmenoval chyby, které vidí ve vládě Petra Fialy. Zdůraznil špatnou komunikaci směrem k veřejnosti

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2023

Kabinet premiéra Petra Fialy (58) je déle než rok u moci a v současnosti se trápí s největší výzvou, kterou je nadále rostoucí inflace, která svou »dlouhou rukou sahá« čím dál více do peněženek českých domácností. Česká republika má s únorovou inflací 18,4 procenta stále třetí nejhorší bilanci po Maďarsku a Lotyšsku. Pro redakci ŽivotvČesku.cz se vyjádřil na dotaz bývalý ministr vnitra a politický glosátor Ivan Langer (56), který zhodnotil, jak vnímá souboj vlády s růstem cen většiny zboží a služeb v ekonomice. Z jeho slov vyloženě nadšení znát nebylo.

Bývalý prezident Miloš Zeman jmenoval Fialovu vládu po sněmovních volbách 17. prosince 2021. Ve vládě zasedlo pět stran ze dvou koalic. Za koalici Spolu to jsou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a druhou koalicí jsou Piráti a Starostové.

Loni v prosinci Petr Fiala na sociálních sítích k prvnímu výročí jmenování své pětikoaliční vlády uvedl, že poslední rok nebyl pro nikoho jednoduchý a ani následující měsíce - tedy v roce 2023 - nebudou snadné. Vláda však dělá vše pro zvládnutí situace, uvedl.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Ivana Langera, jak současný boj vlády s řadou nejen ekonomických problémů, zejména pak s inflací, vnímá. "Já bych řekl, že chyby jsou v tom, jak vláda spíše nekoná, než jak koná, a jak komunikuje směrem k veřejnosti. Z toho pramení velké rozpaky a přináší to pochybnosti o tom, zda uvnitř vládní koalice existuje jasný, srozumitelný a efektivní plán, jak se vypořádat s obrovskou výzvou, kterou je stále rostoucí inflace. Tam vláda může přispět konsolidací veřejných financí a omezením veřejných rozpočtů a omezením peněz, které pouští do ekonomiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Langer s tím, že vláda tímto směrem zlepšit svou strategii může a jsou to i symbolické kroky, které ji mohou pomoct v tom, aby ji veřejnost více věřila. Příkladem pak zmínil zmrazení platů.

Fialově vládě se v loňském roce podařilo například prosadit již dva své státní rozpočty, a to na loňský a letošní rok. Když exprezident Miloš Zeman vetoval navýšení loňského rozpočtového schodku, dokázala ho vládní koalice přehlasovat. Koalice však ve Sněmovně často čelí kritice opozičních hnutí ANO a SPD, které jí vyčítají například to, že se málo snaží o úspory v rozpočtu a že příliš zadlužuje zemi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.