Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch: Distanční výuka pro nejmenší děti je nefunkční

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2020

Žáci prvních a druhých tříd základních škol se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. A podle nového systému budou do školních budov docházet i v případě, že epidemie nabere opět na obrátkách. Na jednu stranu někteří rodiče rozvolnění vítají, na druhou stranu panují obavy z toho, že se infekce začne opět šířit. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34), že rizika jsou, ale vzdělání nejmenších je značně důležité.

V současnosti je stav takový, že školy jsou kvůli zhoršení epidemie zavřené od první poloviny října. Nově bude obnovena prezenční výuka děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol, a to od 18. listopadu.

"Určitě nejsem příznivcem plošného návratu dětí do škol. Na druhou stranu, myslím si, pokud se bavíme o návratu prvňáků a druháků do lavic, neviděl bych to jako fatální riziko. Vždy samozřejmě nějaké je. Ale vždy musíme brát nějaká pro a proti a faktem je, i podle vyjádření expertů na vzdělávání, že distanční výuka pro prvňáky a druháky je nefunkční a může to mít zásadní dopad na budoucí vzdělávání těchto dětí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který ve funkci šéfa rezortu zdravotnictví působil tři roky.

"Za mě osobně, byť tam riziko vidím, mi přijde, že dopad distančního vzdělávání má v tuto chvíli více mínusů," dodal bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽivotvČesku.cz.

Aktuálně podle nového systému PES platí, že v případě, že by se epidemie dostala mimo kontrolu, podle tabulky se zavede distanční výuka na všech stupních s výjimkou MŠ, speciálních škol, a prvního a druhého ročníku ZŠ + speciální případy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.