Exministryně Dostálová zkritizovala platbu za zařazení do průvodce Michelin. Známý český šéfkuchař jí nabídl srovnání s Kongem
Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) považuje za nevhodné platit poplatek společnosti Michelin za zařazení do gastronomického průvodce v době, kdy vláda zvyšuje daně. Řekla to na konci pracovního týdne v rámci tiskové konference po jednání stínové vlády. Kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu schválil rozhodnutí ohledně zaplacení poplatku. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Hešíková sdělila, že celkové náklady činí zhruba 51,3 milionu korun s DPH na pět let. Na financování by se neměl podílet jen stát, ale také kraje a soukromý sektor. Vláda zařazení do průvodce považuje za možnost propagace ČR v zahraničí. "Pokud by ČR o michelinského průvodce přišla, tak s ním ztratí nejen prestiž, ale i určitý respekt, a to se už opravdu zařadíme někam s nadsázkou řečeno za Kongo či Mosambik," uvedl šéfkuchař Radek Kašpárek, který tak nesouhlasí se slovy Dostálové.
Dostálová uvedla, že v době, kdy Sněmovna jedná o každé koruně v rámci konsolidace veřejných financí a vláda zvyšuje daně, není vhodné poplatek platit. "Uznávám michelinské restaurace, je to zážitková gastronomie, ale v kontextu problémů, které má Česká republika, a toho, že vláda zvyšuje daně, tak si myslím, že to je další symbol toho, že si lidé musí pomyslet, že tato vláda káže vodu, ale pije víno," uvedla. V době ekonomické prosperity by zaplacení poplatku bylo v pořádku, míní.
Kašpárek pro ŽivotvČesku.cz dále uvedl, že zařazení ČR do michelinského průvodce má mnohem vyšší myšlenku a hodnotu. "Nejde totiž jen o restaurace v hlavním městě, ale do budoucna i mimo Prahu. Jde o příliv turistů a podobně," uvedl.
Pro MMR je klíčové, že na základě smlouvy se společností Michelin bude její hodnocení zaměřeno na celé území České republiky, sdělila ve středu mluvčí resortu Hešíková. Michelin v první fázi provede analýzu celkové kvality gastronomické scény v ČR, inspektoři firmy poté navštíví podniky z užšího výběru a ohodnotí je. "Zdaleka nepůjde jen o restaurace v Praze - cílem projektu je právě přilákat bohatší zahraniční turisty do regionů. Tato část bude financována z prostředků MMR - jde o částku v přepočtu kolem 4,3 milionu korun s DPH," poznamenala Hešíková.
Ve druhé fázi, a to do roku 2028, se budou na základě analýzy oceňovat podniky a také se uskuteční marketingová kampaň zaměřená na zahraniční turisty. "Zde půjde o částku v přepočtu přes 47 milionů korun s DPH na pět let. Na financování této části by se měl podílet nejen stát, ale také kraje a soukromý sektor," dodalo ministerstvo.
Některé restaurace v Česku sbíraly podpisy pod otevřený dopis pro premiéra Fialu a celou vládu s výzvou, aby stát poplatek zaplatil. Akci podpořily špičky českého gastrobyznysu včetně Zdeňka Pohlreicha, Jana Punčocháře nebo Jana Knedly, napsal oborový on-line magazín VisitChef.
Společnost Michelin loni změnila koncepci svého průvodce a restaurace hodnotí jen v zemích, jejichž národní agentury pro cestovní ruch přispějí. Michelinskou hvězdu dostala před 15 lety jako první gastronomický podnik v postkomunistických zemích pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons, předloni jednu hvězdu obhájily pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeois. V loňském roce Michelin doporučení pro Česko nevydal.
Země, jako je Maďarsko, Slovinsko a další, mají podepsáno, jak už je v české politice zvykem, v tuzemsku se dlouho váhalo. Před pár měsíci se k věci vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který považuje za nemyslitelné, aby ČR přišla o prestižního průvodce.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.