Experiment ve školách. Prvních 68 českých dětí bylo otestováno ze slin. Průběh popsala lékařka Laura Roden

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2021

Děti by se mohly vrátit do škol, pokud by se do praxe masivně dostaly antigenní testy. Lékařka Laura Roden zahájila ve středočeských Sedlčanech experiment, který má dětem pomoci najít cestu zpět do školních lavic. Členka iniciativy Lékaři pomáhají Česku popsala, jak testování probíhalo v praxi. "Otestovali jsme 68 dětí. Rodiče dali souhlas a děti to zvládly dobře," uvedla lékařka pro ŽivotvČesku.cz.

Stomatoložka - specialistka Laura Roden spolu s iniciativou rozjela v pondělí testování žáků na základní škole v Sedlčanech na Příbramsku. Neinvazivní antigenní testy ze slin byly provedeny u cca 85 procent žáků 1. a 2. druhé třídy.

"Otestovali jsme 68 dětí a přibližně 12 pedagogů. Vzorky jsme už vyhodnocovali, ale než zveřejníme výsledky, tak počkáme na konfirmaci pomocí PCR testů. Náš test je certifikovaný, distributor ho dovezl ze Švédska, má deklarovanou citlivost 98,1 procent, specificitu má sto procent. Je to antigenní test, na našem trhu je velmi krátce. Citlivost antigenních testů u bezpříznakových jedinců je přeci jen nižší, takže všechny výsledky chceme konfirmovat PCR testy. Já se snažím zjistit, zda toto je cesta pro všechny školy," uvedla lékařka Laura Roden pro ŽivotvČesku.cz.

Podle odbornice budou kompletní výsledky k dispozici druhý den. "Jsem v kontaktu přes telefon se všemi, které jsme přes antigenní test zachytili. Matky těch žáků mi řekly, že zítra by měly být hotové výsledky PCR testů. Ve středu se chystáme ještě do Petrovic a ve čtvrtek na základní školu Propojení v Sedlčanech," uvedla Laura Roden, která spolu s ředitelem iniciativy Radkem Mounajjedem pracuje na tom, aby se děti mohly vrátit zpět do školních lavic.

Iniciativu vítá i ředitel 1. ZŠ školy Sedlčany Jaroslav Nádvorník, kde pokus proběhl. "Velmi s touto aktivitou souzním, protože každý týden ve škole je dobrý. V podstatě by se toto připravované opatření dalo shrnout do věty: pravidelně testovaná škola = bezpečná škola," uvedl ředitel základní školy v prohlášení.

Podle lékařky děti snášely testování dobře. Nejednalo se o výtěr z nosu, ale děti odevzdaly sliny zcela šetrným způsobem do nádoby. "Testovali jsme 1. a 2. třídu. Testuje se přes trychtýř, který je našroubovaný na lahvičce s tekutinou. Děti to snášely dobře. My jsme rodičům vše předem vysvětlili, relativně brzy jsme požádali rodiče o souhlas, v neděli jsme pořádali videokonferenci, kde jsme to rodičům znovu vše vysvětlili. Chci poděkovat rodičům dětí z 1. a 2. třídy, že i když jejich děti do školy nyní mohou chodit bez testů, že nám ten souhlas poskytli a v té snaze s tím něco udělat jsou s námi," dodala stomatoložka pro ŽivotvČesku.cz.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.