Expert na bezpečnost říká: O spiknutí nejde, Prymula musel počítat s tím, že bude sledován

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula byl načapán fotografy, jak bez roušky vychází z restaurace na Vyšehradě, kde se sešel s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem. Zeptali jsme se bezpečnostního experta Andora Šándora, zda je běžné, aby novináři sledovali v noci ministry. A zda si Šándor nemyslí, že mohlo jít o předem připraven komplot, jak ministra zdravotnictví zdiskreditovat.

Jak je možné, že novináři dokážou sledovat ministra?

Určitě to nebyla nějaká souhra náhod. Za nejpravděpodobnější považuji, že Blesk si pana Prymulu vybral jako politickou hvězdu a celebritu a prostě ho sledují. Není žádný problém vědět, kde sedí ministr zdravotnictví a kam pojede autem. Je také ale možné, že to někdo na ministra shodil. Ale ten okruh by byl velmi malý. Já vycházím z vyjádření pana ministra Prymuly. A jestli Faltýnek mu volal přímo na mobil, tak by to Prymula musel opakovat nahlas, aby to třeba zaslechla sekretářka nebo řidič. A ti by ho pak udali, ale to mi přijde nepravděpodobné.

A nemůže jít o spiknutí proti ministrovi? 

Samozřejmě se tu nabízí i třetí varianta, že mohlo jít o nějaký komplot ze strany třeba poslanců ANO. Ale tuto variantu nepovažuji za příliš důvěryhodnou. Ale vyloučit se nedá nic. Ale určitě si nemyslím, že by to bylo s vědomím Babiše. Premiérovi se to nyní nemůže vůbec ale vůbec hodit.

Měl Prymula čekat, že fotografové ho sledují? 

Blesk běžně sleduje herecké celebrity. Oni to dělají a umí to velmi dobře. Sledují je a hlídají jejich přešlapy. Ministr si to měl uvědomit, že bude pod drobnohledem. Novináři nebudou sledovat nějakého nenápadného bezproblémového ministra nebo náměstka. Ale budou sledovat člověka, který v tuto chvíli rozhodoval o životě deseti milionů obyvatel této země. A nutno dodat, že ministr Prymula do toho zahučel po hlavě. Ministr zdravotnictví Prymula nemá z vyhlášky vlády nárok na ochranku. To znamená, že ne každý ministr má ochranku. Ministr zdravotnictví do toho nespadá. Tudíž toho ministra nemá kdo ochránit. Ale stejně by to byla ochranka proti přímému napadení a ne proti fotografům.

Národ nyní vidí Prymulu jako člověka, který káže roušky, ale sám si udělá výpravu do restaurace. Co bude následovat?

Věc by se zdramatizovala, pokud by prezident zaujal stejný postoj, jako v případě odvolání ministra kultury Staňka a jmenování Šmardy. Tehdy to prezident tři měsíce protahoval a nakonec přišel Zaorálek. Tady by ČSSD vytvořila tlak a nezbylo by jim asi nic jiného, než odejít z vlády. Protože si neumím představit, že by po všech těch Prymulových slovech zůstali ve vládě. Pokud dojde k vyřešení situace, jak naznačil premiér Babiš, tedy že v úterý bude představen nový kandidát a ve čtvrtek ho prezident jmenuje, tak se žádná tragédie nekoná. Neumím si představit, že by ministr Prymula cokoliv bojkotoval. On těch pár dnů ve funkci bude, jak mu to Ústava ukládá a ve čtvrtek bude nahrazen jiným člověkem.

A celkový obraz vlády po těchto událostech je jaký? 

Ano, tady jde hlavně o důvěru vlády. Důvěru už měla teď mizernou a po tomto excesu se důvěra ve vládu blíží nule. Premiér Babiš neměl jinou šanci, než chtít Prymulu nahradit. Nemyslím si, že je to celkově nějaká tragédie, která by měla zásadní vliv na řešení problémů s koronavirem. Možná přijde člověk, který bude konečně komunikovat s občany jako člověk, který nám slouží a je náš úředník a nikoliv jako někdo, kdo má pocit, že my tu jsme pro něj. A možná se konečně udělají taková opatření, aby se to tady salámovou metodou postupně »neprouzavíralo« až do totálního lockdownu. Toto prodlužování, které povede k dalším postupným restrikcím, je podle mě špatné řešení. Mělo se to celé zavřít už před měsícem a dnes už jsme možná mohli vidět světlo na konci tunelu. Takže já doufám, že se do křesla ministra dostane někdo, kdo bude dělat řešení, která jsou adekvátní vážnosti situace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.