Experti stále pracují s verzí, že koronavirus unikl z laboratoře. K Wu-chanu se vyjádřil i český epidemiolog

Laboratoř - ilustrační foto
Laboratoř – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2021

Mezinárodní tým vědců, který do Číny vyslala Světová zdravotnická organizace (WHO) s cílem objasnit původ koronaviru, dnes uvedl, že jeho pátrání se zastavilo. Čínští představitelé odmítají poskytnout některá data s odkazem na ochranu osobních údajů pacientů. Český epidemiolog Roman Prymula (57) nevyloučil, že virus mohl omylem z laboratoře uniknout. "Únik z laboratoře je možný, k teorii manipulace s virem jsem ale stále skeptický, tedy že by šlo o nějakou umělou záležitost," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví již v létě.

Mezinárodní tým vědců naráží na řadu problémů. Experti z WHO napsali, že vyšetřování původu koronaviru se zastavilo ve zlomovém okamžiku a že čínští představitelé odmítají poskytnout některá data s odkazem na ochranu osobních údajů pacientů.

Deník The Washington Post dnes uvedl, že americké tajné služby nebyly ve své zprávě schopny určit, zda se koronavirus přenesl na člověka ze zvířete, nebo zda unikl z čínské laboratoře. Zpráva, kterou si v květnu objednal prezident Joe Biden, má být podle serveru BBC zveřejněna v následujících dnech.

WHO v letošním prvním pololetí vyslala skupinu odborníků do čínského města Wu-chanu, kde byl koronavirus v prosinci 2019 poprvé zaznamenán. Jejich úkolem bylo zjistit, co mohlo vyvolat pandemii, která si dosud po celém světě vyžádala 4,5 milionu životů.

Ve své březnové analýze tým uvedl, že virus se patrně přenesl na člověka ze zvířete, a možnost úniku z laboratoře označil za »krajně nepravděpodobnou«. Zpráva byla ovšem pouze předběžná a »okno příležitosti« pro její dokončení se podle nynějšího prohlášení vědců rychle uzavírá, například s ohledem přirozeně mizející protilátky u lidí, kteří se mohli nakazit koronavirem již před prosincem 2019.

Čína dnes uvedla, že vědci by se měli soustředit »na jiné možné cesty, které by mohly pomoci vystopovat původ covidu-19«, a že by měli provádět svůj výzkum i v jiných zemích. Podle generálního tajemníka čínského ministerstva zahraničí Fu Cchunga je »škoda«, že se vyšetřování zastavilo, není to ale vinou Pekingu.

Pátrání po původu koronaviru se stalo předmětem sporů mezi Čínou a Spojenými státy, kde řada vědců vyzývá k vyšetřování dvou wu-chanských laboratoří poblíž tržnice s plody moře. Peking to odmítá a tvrdí, že se Washington snaží nalézt obětního beránka.

V minulosti se k možnému úniku viru z laboratoře vyjádřil i český epidemiolog Roman Prymula. "Objevuje se celá řada teorií, které jsou nepodložené. Mluví se o tom, že to vzniklo z kůží psíků mývalovitý a podobně, ale nejsou pro to žádné důkazy. Variant je celá řada. Únik z laboratoře je možný, k teorii manipulace s virem jsem ale stále skeptický, tedy že by šlo o nějakou umělou záležitost," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. "Běžně se tam prováděly různé výzkumy, které vycházely z přírodních rezervoárů, to znamená z různých netopýrů a podobně. Na modelovém zvířeti se ten virus zřejmě dostal ven, dostal se na trh a začala celosvětová katastrofa. Není to uměle vytvořený virus. Pro to svědčí skutečně řada důkazů. Ten virus je velmi komplikovaný," řekl v minulosti pro web Novinky.cz a také pro CNN Prima News.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.