Expremiér Jiří Paroubek má jasno ohledně nejslabšího ministra v současné Fialově vládě. O Janu Lipavském se vyjádřil velmi tvrdě

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 6. 2022

Prezident Miloš Zeman (77) v polovině loňského prosince jmenoval vládu Petra Fialy (58) a v lednu získala ve Sněmovně důvěru. Od začátku se vládní pětikoalice potýká s řadou problémů, některé z nich zdědila po předchozí vládě Andreje Babiše (67). K tomu od konce února nastala masivní uprchlická krize, kterou zapříčinila vojenská invaze Ruské federace do sousední Ukrajiny. Situaci neuklidňuje ani růst spotřebitelských cen a energetická krize. Pro redakci ŽivotvČesku.cz expolitik a bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (69) zhodnotil, kdo mu v současnosti - tedy po půl roce vládnutí - přijde jako nejslabší ministr.

Vláda Petra Fialy v prvním půlroce fungování podle politologů dobře zareagovala na válečný konflikt na Ukrajině, což se odrazilo ve zlepšení obrazu Česka v zahraničí. Nedostatky vidí v komunikaci opatření souvisejících s epidemií covidu-19 a inflací. Výčet úkolů, se kterými se kabinet setkal při vstupu do Strakovy akademie včetně přípravy na české předsednictví EU, podle vedoucího katedry politologie Metropolitní univerzity Praha Petra Justa ukazuje, že nemohl počítat s jakoukoli dobou hájení. 

"V covidových věcech, bohužel, kabinet navázal na ne úplně systematickou komunikaci předchozí vlády," uvedl Just. Naproti tomu v otázce postoje k Ukrajině Fialova vláda dokázala velmi jasně a zřetelně projevovat a komunikovat své názory, a to dovnitř i navenek. Od začátku bezvýhradně odsoudila ruskou agresi a začala poskytovat podporu Ukrajině jak na válkou zmítaném území, tak přicházejícím uprchlíkům, zdůraznil vedoucí katedry politologie.

Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek vidí v současnosti překvapivě nejslabší článek Fialovy vlády v ministrovi Janu Lipavském. "Myslím, že je nejslabší ministr, a to už od začátku. Je nedostatečný. A na podobnou úroveň bych dal i ministra Bartoše, který na mě působí, že pracovně to není žádná sláva. V oblasti bytové politiky ten člověk neví, co má dělat. V obou případech je to taková bezradnost," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz kriticky ministra zahraničí a ministra pro místní rozvoj expolitik.

Je zcela zřejmé, že vládnutí Petru Fialovi nesporně komplikuje válka na Ukrajině a inflace. Silné rozhořčení u opozice a veřejnosti vyvolala rovněž současná kauza ohledně hnutí STAN a korupce v pražském dopravním podniku.

Ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková uvedla, že do kolonky »negativní« by pak zařadila nouzový stav vyhlášený kvůli migrační vlně z Ukrajiny. "Nemá sice dopad na každodenní život občana, jeho nutnost v souvislosti s ukrajinskou válkou spíše ukazuje na to, že chybí kvalitní legislativní úprava, aby se v takových situacích nemusely problémy řešit přes nouzový stav," uvedla s odkazem na možnost obcházení výběrových řízení. Další otázkou je podle ní posilování vlivu zbrojní lobby, k čemuž ale neexistuje dostatek faktů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.