Exšéfka státní kasy Alena Schillerová řekla, proč Andrej Babiš je favoritem, pokud půjde do boje o Hrad. Mou podporu bude mít, přiznala

Alena Schillerová a Andrej Babiš
Alena Schillerová a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 7. 2022

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (67) plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu. Novinářům to řekl na začátku týdne. Odmítl tvrzení, že už prezidentskou kampaň vede. Aktuální cesty za voliči podniká v souvislosti se senátními a komunálními volbami jako předseda hnutí ANO, vysvětlil. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová (58), proč v případě kandidatury je expremiér velmi silným favoritem na post prezidenta ČR.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) oznámil termín konání prvního kola prezidentských voleb, budou v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna. Babiš řekl, že termín není překvapivý a s konáním obou kol v lednu počítal. Dodal, že rozhodnutí neovlivní datum, kdy oznámí, zda se voleb zúčastní. "Já se vyjádřím na poslední chvíli, vypadá to na 4. listopadu," řekl.

Bývalá šéfka státní kasy má jasno, koho podpoří v prezidentské volbě. "Není pochyb o tom, že Andrej Babiš bude mít mou podporu, pokud do boje o Hrad vstoupí. Naposledy se vyjádřil ve veřejném prostoru, že se dříve než v listopadu nerozhodne, že se opře, pokud se rozhodne, o hlasy poslaneckého klubu, kde podporu nepochybně získá. Víte, strávila jsem s ním tři dny v rámci té jeho cesty mezi lidi, která je podle mého smysluplná, protože on tady plní to, co by měla plnit vláda, co by měl plnit premiér, protože je mezi lidmi a dodává jim naději," řekla pro ŽivotvČesku.cz bývalá ministryně financí.

Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna příštího roku, bylo v pátek vyhlášeno ve Sbírce zákonů. Od té chvíle je kampaň oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu, tedy 40 milionů korun za první kolo či 50 milionů korun za obě kola voleb.

Pozdější oznámení kandidatury v tom roli nehraje. Člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jan Outlý uvedl, že do vyjití termínu ve Sbírce zákonů kandidáti náklady do kampaně zahrnovat nemusí. Neplatí to však u dříve zakoupených věcí, jež v kampani použijí. V případě Babiše by to mohl být například obytný vůz, který pro cesty za voliči používá.

Babiš odmítá, že už prezidentskou kampaň vede. Řekl, že v současné době vede kampaň za hnutí ANO před zářijovými obecními a senátními volbami.

"Myslím si, že pokud se rozhodne pro kandidaturu, že je obrovským favoritem, viděla jsem to na těch jeho cestách. Mohla jsem to sledovat a podpora lidí je obrovská. Pokud do boje o Hrad vstoupí, můj hlas určitě bude mít," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Současná hlava státu Miloš Zeman už prezidentský mandát obhajovat nemůže. Podle červnového průzkumu agentury STEM/MARK má Babiš pro příští prezidentské volby nejvíce skalních voličů, ale ve druhém kole by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ze všech, kteří kandidaturu už oznámili, případně ji zvažují, by Babiše volilo nejvíc lidí, a to 20 procent Čechů. Pavlovi by dalo hlas 16 procent lidí. Kdyby se však právě Babiš a Pavel dostali do druhého kola, většina lidí by prezidentem zvolila Pavla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.