Facebook postihl masivní výpadek. Nefungovala ani řada dalších služeb

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2024

V úterý odpoledne krátce po 16. hodině sociální sítě Facebook či Instagram přestaly fungovat. Nefungovaly ani další služby jako například Messenger. Podle serveru DownDetector se problém netýkal jen Česka. Problémy s přihlášením měli uživatelé po celém světě. Okolo 17:30 hodin uživatelům začalo přihlášení opětovně fungovat. O sociálních sítích a rizicích s nimi spojených promluvil před nedávnem pro ŽivotvČesku.cz kybernetický expert Karol Suchánek.

V úterý odpoledne krátce po 16. hodině sociální sítě Facebook či Instagram přestaly fungovat. Nefungovaly ani další služby jako například Messenger. Podle serveru DownDetector se problém netýkal jen Česka. Problémy s přihlášením měli uživatelé po celém světě. O sociálních sítích a rizicích s nimi spojených promluvil před nedávnem pro ŽivotvČesku.cz kybernetický expert Karol Suchánek.

V úterý krátce po 16. hodině začali hlásit výpadek sociálních sítí první uživatelé. V té době nebylo jasné, zda za globálním výpadkem stojí technické potíže nebo hackerský útok. Uživatelé po celém světě byli ze svých účtů odhlášeni. Okolo 17:30 hodin uživatelům začalo přihlášení opětovně fungovat.

O užívání sociálních sítí promluvil před časem pro ŽivotvČesku.cz kybernetický expert Karol Suchánek. Pakliže si lidé na něco dávají skutečně pozor, je to jejich soukromí. Při zakládání profilů na sociálních sítích ale většinou ani netuší, čemu se upisují. Některé informace o nich nezůstanou soukromé a naopak silně ovlivňují to, co pak na internetu vidí. Za Facebook, Instagram a například WhatsApp uživatelé neplatí, což má svůj důvod. "Modelový princip, na kterém firmy pracují, je takový, že když za produkt neplatíte, tak tím produktem jste vy," řekl pro ŽivotvČesku.cz kybernetický expert Karol Suchánek.

Vyvstává tak otázka, co všechno o vás sociální sítě ví. "Mohou vidět polohu, a pokud jste na profil nahráli fotografie, tak je umí přečíst a z nich vyčtou i polohu. Technicky také jde analyzovat, co se na těch fotografiích nachází. Dále mají přístup například i k bluetooth na vašem telefonu, tedy k vysílači na krátký dosah. Pokud někdo z okolí má zapnuté bluetooth, tak sociální síť může vědět, že jste se s ním setkali, a navrhnout vám ho k přidání do přátel. Mohou mít přístup i k vašim telefonním kontaktům," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník, co lze o lidech ze sociálních sítí vyčíst.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.