Facka na Oscarech má dohru, Will Smith poslal Chrisovi Rockovi vzkaz. Odborník vysvětlil, co se dělo v jeho nitru

Will Smith dal na předávání Oscarů facku Chrisi Rockovi.
Will Smith dal na předávání Oscarů facku Chrisi Rockovi.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 29. 3. 2022

Nejdivočejší okamžik letošních Oscarů má pokračování. Nejdříve to vypadalo jako předem připravená scénka. Facka, kterou dal Will Smith komikovi Chrisovi Rockovi, ale byla opravdová. Prvně jmenovaný se za ni teď omluvil. Psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz popsal, k čemu u něj došlo.

Začalo to vtipem a skončilo to pořádnou fackou. Slavnostní předávání Oscarů probíhalo bez problémů do chvíle, kdy komik Chris Rock v narážce na film G. I. Jane okomentoval vzhled manželky Willa Smithe. Ta měla velmi krátký účes podobný tomu, jaký nosila vojačka v podání Demi Moore ve zmíněném akčním snímku Ridleyho Scotta. Problémem je, že Jada Pinkett Smithová (50) trpí alopecií, nemocí způsobující vypadávání vlasů.

Will Smith se v tu chvíli rázně zvedl ze sedadla, nakráčel na pódium a v přímém přenosu dal Rockovi tvrdou facku. Že nejde o připravenou scénku, začalo být zřejmě ve chvíli, kdy se Smith vrátil na své místo a počastoval Rocka sprostým slovem: "Neber si jméno mojí ženy do své zas*... huby!" křičel přes celý sál. Když se Rock nestáhl a naopak facku přirovnal k reakci hodné filmu G. I. Jane, Smith svou větu zopakoval ještě hlasitěji.

Dnes ale přišla omluva. "Násilí ve všech svých podobách je jedovaté a ničivé. Mé chování na včerejším předávání Oscarů bylo nepřijatelné a neomluvitelné. Vtipy na můj účet jsou součástí práce, ale vtip o zdravotním stavu Jady byl pro mě příliš velkým soustem a reagoval jsem emotivně," začal slavný herec své vyjádření na Instagramu.

"Rád bych se ti veřejně omluvil, Chrisi. Přehnal jsem to a mýlil jsem se. Je mi trapně a mé jednání neodpovídalo tomu, kým chci být. Ve světě lásky a laskavosti není místo pro násilí," dodal Will Smith.

Co se v jeho nitru dělo ve chvíli, kdy slyšel vtip na svou ženu, popsal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš. "Když někdo napadne vaši ženu, tak se okamžitě objeví agrese, jako kdybyste byl napaden sám. Takže jakmile si někdo dovolil na jeho ženu, tak to bral, jako kdyby sám dostal ránu pěstí do nosu. Jeho reakce je možná přehnaná, ale každopádně zcela pochopitelná," vysvětlil uznávaný odborník.

Akademie filmových umění a věd podle CNN přitom uvažovala, zda Smitha nenechat vyvést. "Okamžitě se o tom začalo diskutovat, ale akademici seděli na různých místech a nedokázali se zmobilizovat a učinit jednotné rozhodnutí předtím, než vyhrál cenu za nejlepšího herce," uvedl zdroj.

Incident teď Akademie prošetřuje. "Oficiálně jsme zahájili formální přezkoumání incidentu. Prozkoumáme další kroky a důsledky v souladu s našimi stanovami, standardy chování a kalifornskými zákony," uvedl její mluvčí v oficiálním vyjádření.

Policejní oddělení v Los Angeles pak podle CNN uvedlo, že Chris Rock kvůli události nevznesl proti Willu Smithovi obvinění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.