Fakta ohledně úmrtí po podání vakcíny u Čecha: Mluvčí promluvila o kauzální souvislosti s vakcínou

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Státní ústav pro kontrolu léčiv registruje první hlášení o úmrtí člověka, které může mít spojitost s očkováním vakcínou proti covidu-19. "Všechny případy úmrtí a možná kauzální souvislost je velmi pečlivě hodnocena státem, který je za přípravek zodpovědný," uvedla tisková mluvčí SÚKL.

Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv se jednalo o pacienta ze skupiny křehkých seniorů, který měl po podání první dávky vakcíny dne 9. ledna obdobné nežádoucí účinky jako někteří další očkování lidé. Nicméně tyto nepříjemné zdravotní obtíže jako únava, zvracení, nechutenství nebo nevolnost přetrvávají ve většině případů několik dní a poté odezní. Ovšem pro osoby s velmi oslabenou imunitou a podlomeným zdravotním stavem mohou představovat riziko.

Pro lékaře je důležité správně zhodnotit, zda mohou pacientům starším 85 let vakcinaci doporučit s ohledem na jejich aktuální zdravotní stav. A lidé z této věkové kategorie, kteří očkování podstoupí, musí být rozhodně bedlivě sledováni a musí se u nich hlídat případné reakce, které mohou nastat po aplikaci dávky očkovací látky.

V současné době se v Česku používají vakcíny od farmaceutických společností Pfizer a BioNTech, které prošly schvalovacím procesem Evropské unie. Vakcína Comirnaty vyžaduje speciální uskladnění při teplotě -70 °C a po jejím rozmrazení musí být použita maximálně do pěti dnů.

Vzhledem k prvnímu úmrtí, kdy je hlášeno podezření v souvislosti s očkováním, musí dojít k důkladnému prošetření celého případu, aby nevznikly žádné spekulace ani pochybnosti, které by mohly vnést mezi občany obavy a strach.

"Co se týká zmiňovaného pacienta, nemůžeme poskytnout bližší informace. SÚKL již provedl veškeré kroky, které k tomu náleží. Nyní hlášení postoupíme do evropské databáze nežádoucích účinků. Do databáze EudraVigilance jsou hlášeny případy ze všech států Evropské unie potažmo celého světa - ze zemí, kde je dotyčná léčivá látka také registrována," řekla pro ŽivotvČesku.cz Klára Brunclíková, tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Uvedla také to, jak probíhá řešení takového hlášení s důrazem na to, že je vše opravdu důkladně prověřováno. "Všechny případy úmrtí a možná kauzální souvislost je velmi pečlivě hodnocena státem, který je za přípravek zodpovědný v měsíčních zprávách bezpečnosti, které předkládají všechny vakcíny a následně v periodických zprávách bezpečnosti. Pokud výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky dojde k závěru, že mezi přípravkem a reakcí existuje příčinná souvislost, dochází následně k regulačním opatřením," dodala Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.


Během středečního dne testy prokázaly 9446 nových případů a podle informací ministerstva zdravotnictví narůstá i průměrný počet nakažených. Protiepidemický systém nadále ukazuje 71 bodů, ale v souvislosti s dramatickým vývojem epidemie koronaviru apeluje na vládu i společnost čím dál tím více odborníků.

Zvýšený počet policistů kontroluje od 1. března, zda lidé v obcích i na silnicích dodržují...

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) oznámil na tiskové konferenci, že od pátku 12. února platí omezení pohybu pro tři kraje – Sokolov, Trutnov a Cheb, kdy pouze s některými výjimkami lidé nebudou moci cestovat z oblasti a naopak.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.