Fascinují mě amatérští epidemiologové a chemičtí géniové, říká Halina Pawlowská

Moderátorka Halina Pawlowská
Moderátorka Halina Pawlowská
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2021

Spisovatelka a scénáristka Halina Pawlowská (65) vždy byla považována za dámu, která neztrácí humor ani ve složitých lidských situacích. Prozradila, jak vnímá současnou krizi a zda si vůbec dala do roku 2021 nějaké předsevzetí. "Když si chceme ještě život užít, není možné se teď družit," s úsměvem řekla pro ŽivotvČesku.cz aktuální motto, kterým se řídí.

Rok 2021 odstartoval. Dala jste si do něj nějaké předsevzetí?

Mé předsevzetí je nenechat se zviklat nablblými trendy, fanatickými názory a absurdními teoriemi. Mám předsevzetí hodně číst, hodně spát, příjemně dobře jíst a hodně se smát. Nebudu se koupat ve studené Vltavě, nebudu držet detox a nebudu holdovat zimním sportům, protože je nesnáším. A nesvléknu se na sociálních sítích do prádla!

Vím o vás, že ráda cestujete, kam se letos chystáte? A počítáte s tím, že před nástupem do letadla nás zřejmě čeká očkování proti koronaviru?

Chtěla bych v létě na delší dobu k moři. Uvidíme, zda to bude možné. Chtěla bych, abychom zase byli tak bezstarostní jak dřív, ale nemyslím si, že se tak stane brzo. Když jsem cestovala do Afriky, tak jsem se taky musela nechat naočkovat proti žluté zimnici a tyfu a bůhvíčemu ještě, považovala jsem to za samozřejmé. Když očkování pomůže a bude k cestování nutné a já budu chtít vycestovat, budu to respektovat. Ostatně já osobně doufám, že vakcíny pomohou, aby se na covid přestalo umírat.

Doufejme, že to brzy skončí. Jaký máte názor na dění kolem koronavirové epidemie?

Koronavir je mladý vir. Nedá se ještě úplně zmapovat, proto jsem fascinována lidmi, kteří díky médiím a sociálním sítím mají jasné názory, co je správné a co ne. Jak je to možné? Jsou to nějací utajení chemičtí géniové, jsou to soukromí epidemiologové… nerozumím! Takže, když odborníci budou přesvědčeni, že očkování pomáhá, tak jim uvěřím a nechám se očkovat. Jsem taky přece očkovaná proti tetanu, tuberkolóze, klíšťatům, žloutence atd. .Jestli odborníci začnou pochybovat taky budu pochybovat, ale zatím vše se kloní k tomu, že vakcína je v tuto chvíli nejlepší varianta.

Když jsme tedy u velkého téma »covid«. Jak trávíte dny, kdy je paralyzován život v celé Evropě? Na čem nyní pracujete?

Každý den doma vařím, každý den píšu kousek nové knížky. Před vánoci mi vyšla kniha Zážitky z karantény, teď píšu pokračování. Je to vlastně rodinná sága, která začíná v roce 1860. S mou dcerou Natálií navrhujeme a prodáváme na eshopu šaty a doplňky ze speciálního italského materiálu. Teď plánujeme letní kolekci, tak to je moc fajn. Šaty se dají nosit do společnosti, do přírody i doma. Jsou pohodlné i elegantní a dají se jen vyprat a hned jsou suché. Naše základní barva je černá, na léto přidáme další barvy.

Cítím z vás příjemný optimismus. Jak si vlastně užíváte roli babičky? Co vás na tom nejvíce naplňuje?

Užívám si, že mohu mluvit s dítětem, které všechny informace nasává jak houba. Je veselé a dychtivé a, i když ani nemá třicet kilo, tak dokáže zaplnit celý dům. Moc mě baví vyprávět mu děsivé historky. Dcera tedy není moc ráda, protože Hugo pak nechce být sám, ale já jsem po otci a nemohu si pomoci. I když můj otec byl horší, ten rád popisoval vraždy s děsivými detaily. To já jsem jen u mrtvol pod podlahou a oběšenců na půdě.

Jak vnímáte tvorbu svého zetě Tomáše Břínka (kolážista vystupující pod zkratkou TMBK - poz. red.)? Neříkáte si, že některé jeho politické karikatury jsou přes čáru?

Upřímně řečeno - já ho moc nesleduji. Přeji mu, aby se mu dařilo, ale nepatřím do řady jeho nadšených obdivovatelů. On taky nečte mé knihy.

Když tedy odbočím. Co si myslíte, že je v této době nejdůležitější? Jaké životní motto nám dnes nabídnete?

Když si chceme ještě život užít, není možné se teď družit!

To je velmi velmi humorné motto, navíc realistické... Co je podle vás v současné době největší chybou a bolístkou?

Chyba je pořád koukat na zprávy, na mobil a pořád si říkat: "To špatně dopadne, to nemá cenu, to nepůjde. A kdybych mohla, tak bych…" já nemám ráda kondicionály a myslím, že, nemá cenu skuhrat a nadávat a podporovat se v agresivitě a ve skepsi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.