Fenomén AZ-kvíz očima moderátora Aleše Zbořila. Promluvil o zákulisí a kdo vymýšlí otázky

Moderátor Aleš Zbořil
Moderátor Aleš Zbořil
Foto: Se svolením České televize / Radek Miča
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Jeho tvář si lidé spojují zejména s televizní soutěží AZ-kvíz, což je vědomostní a strategický pořad vysílaný od 2. ledna 1997 Českou televizí. Úkolem je pomocí správných odpovědí získat pole a jimi spojit tři strany trojúhelníku – hrací tabule. Aleše Zbořila (52) moderování stále baví a pro ŽivotvČesku.cz promluvil o zákulisí show, kterou si lidé napříč Českem zamilovali. "Do dnešního dne bylo natočeno asi 4600 dílů, takže zhruba 2300 mám za sebou já a druhou polovinu kolegyně Eva Machourková," prozradil charismatický moderátor.

Nejdéle trvající česká televizní soutěž AZ-kvíz je fenomén, který mají v oblibě lidé všech věkových kategorií. Od počátku ho moderují brněnští moderátoři Eva Machourková a Aleš Zbořil.

I když soutěž působí jednoduše, mnohdy soutěžící narazí na otázky, které jim pořádně zavaří mozkové závity. Lidé tuto v podstatě jednoduchou vědomostní soutěž spojenou se strategickou hrou, při níž se propojí tři strany hracího pole, buď adorují, nebo na ni naopak vytvářejí četné parodie. Ovšem zajímavostí je, že soutěž za celou dobu obsahuje velké množství otázek, které se jen málokdy opakují.

"Každou natáčecí sérii má na starosti koordinátor, který otázky vybírá a je zodpovědný za faktickou správnost a za to, aby se otázky neopakovaly. Dohromady na otázkách ale pracuje celý štáb lidí, který tvoří externí spolupracovníci. Koordinátor pak otázky připraví na natáčení," popsal pro ŽivotvČesku.cz Aleš Zbořil, kdo stojí za výběrem toho, co je v soutěži nejdůležitějším prvkem.

Populární moderátor dále prozradil, že se většinou díly natáčí čtyři dny v měsíci a natočí se dvacet dílů. "Já točím dva dny a další dny točí Eva. Za ty 4 dny se tedy natočí díly na celý měsíc," upřesnil Aleš Zbořil pro ŽivotvČesku.cz.

Původním režisérem pořadu byl Evžen Sokolovský mladší, od roku 2008 je režisérem soutěže Ladislav Cmíral.

Velký rozhovor o pořadu AZ-kvíz s Alešem Zbořilem najdete na portálu ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek 24.6. V něm se dozvíte nejen pikantnosti ze zákulisí, ale moderátor zavzpomíná i na některé soutěžící.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.