Feri je vinen, na tři roky má jít do vězení. Za mřížemi ho asi označí jako MON, myslí si Kajínek

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2024

Bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri půjde za znásilnění dvou dívek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ z toho jedné nezletilé –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a pokus o znásilnění jedné další na tři roky do vězení. Trest mu dnes potvrdil odvolací soud. Rozhodnutí je pravomocné. Feri, který kvůli trestnímu řízení rezignoval na poslanecký mandát a opustil politiku, se může dovolat k Nejvyššímu soudu. Obvinění odmítá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila omilostněného vězně Jiřího Kajínka, který za mřížemi strávil 23 let, s dotazem, co Ferimu ve vězení hrozí.

Rozhodnutí soudu a Feriho trest okomentoval pro ŽivotvČesku.cz nejznámější omilostněný vězeň Jiří Kajínek. Na věc nahlížel tak, jako kdyby Feri skutečně nastoupil do vězení. Z jeho slov vyplynulo, že by Ferimu za mřížemi od spoluvězňů pravděpodobně nic nehrozilo. V daleké minulosti ale podle Kajínka existovalo nepsané pravidlo, že za podobné prohřešky panovalo mezi některými vězni násilí.

"Vůbec nic mu nehrozí. Navíc on je známý člověk, takže mu dají určitě MON (v interní vězeňské terminologii se zkratkou MON, možná oběť napadení, označují zejména odsouzení s výrazně nízkou tělesnou hmotností a zjevnou nízkou mentální úrovní, ale také pachatelé zvlášť zavrženíhodných útoků, například na dětech, pozn. red.)," odpověděl rozhodným hlasem Jiří Kajínek.

Navíc uvedl, že v případě Dominika Feriho jeho provinění nevnímá jako extrémně závažné. "Ve vězení je těch lidí za znásilnění mraky. A navíc u něho je to znásilnění celý takový pofidérní. Je sice známý jako politik, ale nepřepadával v lese maminky s kočárkem, aby je znásilnil," popsal svůj názor pro ŽivotvČesku.cz Kajínek s tím, že ale Feriho čekají těžké časy v podobě tlaku na psychiku, kdy si člověk uvědomí, že přišel o svobodu.

Podle předsedy odvolacího senátu pražského městského soudu Libora Vávry byly všechny napadené dívky mladé, nesporně relativně nezkušené, vstup do většího světa pro ně byl lákavou výzvou a trpěly nejistotami, případně i psychickými problémy. Násilí vyvinuté proti nim nemuselo být podle Vávry razantní. "Souhra okolností, která ovšem byla vytvořená panem Ferim, vedla k tomu, že postavení obětí bylo v danou chvíli velmi zeslabené," uvedl soudce.

Proti loňskému verdiktu se odvolal jak Feri, tak i dívky, které se domáhaly vyššího odškodného. Někdejší politik v dnešním odvolacím zasedání zpochybňoval jejich věrohodnost. Dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Obvodnímu soudu vyčetl, že nepředvolal jím navržené svědky, že vycházel z neobjektivních znaleckých posudků a že se nevypořádal s existující judikaturou.

Státní zástupce Aleš Cimbala dnes Ferimu vyčetl nulovou sebereflexi, teatrální vystupování a přesouvání viny na oběti. Připustil, že pro doposud bezúhonného člověka je tříleté vězení přísným trestem, nikoliv ale nepřiměřeně přísným. "Já se velmi divím, že je mi vyčítán nedostatek sebereflexe. Nemohu se omlouvat za něco, co se nikdy neodehrálo," reagoval v zaplněné jednací síni Feri. Žádal, aby odvolací senát odsuzující rozsudek zrušil a aby ho osvobodil, případně kauzu vrátil k novému projednání.

Dva dokonané skutky znásilnění se podle rozsudku staly ve Feriho žižkovském bytě. Tehdejší mladý teplický radní, student práv a populární influencer tam údajně v březnu a listopadu roku 2016 líbal a osahával dvě dívky přes jejich nesouhlas a následně s nimi prováděl různé sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době 17 let. V roce 2018 se pak Feri podle rozsudku pokusil o další znásilnění, když se snažil líbat a osahávat stážistku, kterou si coby poslanec přivedl do Sněmovny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.