Reklama:

Fialova vláda má problém. Odborový předák Středula bude burcovat v EU, že kabinet nepodporuje sociální dialog

Petr Fiala a Josef Středula
Petr Fiala a Josef Středula
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2023

Rozhovor: Šéfovi Českomoravské konfederace odborových svazů Josefu Středulovi už dochází trpělivost s vládou premiéra Petra Fialy (ODS). V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že kabinet nevede sociální dialog, místo toho útočí, když chce například rušit aparát tripartity, kde ministři diskutují právě s odboráři a zaměstnavateli. Středula proto chystá mimořádně závažný krok. Chce sdělit v EU, konkrétně evropskému komisaři pro pracovní místa a sociální práva Nicolasi Schmitovi, že Fialova vláda nepodporuje sociální dialog.

Reklama:

Pane předsedo, odbory si opakovaně stěžovaly na to, že vláda nekomunikuje. Změnila se situace?

Vláda udělala další útočný krok. A ten jsem se dozvěděl na počátku tohoto týdne. Je to připravovaná změna organizační struktury uvnitř státní správy. Na Úřadu vlády pracuje více než 600 zaměstnanců. Z nich se mají zrušit tři pracovní místa. A ta odpovídají počtu lidí na sekretariátu tripartity. Nikdo jiný. Jestliže někdo říká, že chce sociální dialog, a propustí ty, kteří sociální dialog zabezpečují na celostátní úrovni, zajišťují fungování tripartity, vztahy s krajskými tripartitami i mezinárodní komunikaci, tak situaci ještě zhoršuje. A to je typické, to není jen nahodilost. I jinak je to ze strany vlády spíš monolog než dialog.

Reklama:

Lze to tedy označit za určité vyhlášení války s odbory ze strany vlády?

Je to rozhodně ukázka nerespektu k čemukoliv, co má být skutečným sociálním dialogem. Jestli někdo hovoří o sociálním smíru, tak toho se nedá dosáhnout monologem. Je to jeden z velmi útočných kroků vlády nejenom proti odborům, ale i proti zaměstnavatelům, kteří se už na posledním jednání vyjádřili, že toto není v pořádku.

Zajímá mě - budete na krok vlády reagovat, když se podle vás zmíněná nekomunikace ze strany vlády prohlubuje?

Jsem viceprezidentem Evropské odborové konfederace, což je sociální partner Evropské unie. Sdělím, že v rozporu s články smlouvy o zřízení Evropské unie česká vláda sociální dialog nepodporuje.

Jinak řečeno, celý problém přenesete na evropskou úroveň...

Stejně na českou, tak jako na evropskou. Pro mě jsou to stejné úrovně ve smyslu závažnosti. Rozhodně to nenechám tak. Při nejbližší příležitosti, až se uvidím s panem komisařem Schmitem (evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit, pozn. red.), tak mu to určitě sdělím, jaká je situace v České republice. Je zde otázka implementace směrnice o evropských přiměřených minimálních mzdách. Musím konstatovat, že to nevypadá na to, že by vláda chtěla zlepšit život zaměstnancům tím, že by jim zvýšila minimální mzdu, ačkoliv ve směrnici je doporučena hodnota 50 procent průměrné mzdy.

Deficit státního rozpočtu se prohlubuje, jsou zde škrty, ruší se pošty. Odbory jsou velmi nespokojené. Kdy přijde »den D«, v němž řeknete, že jdete do velkých protestů?

»Den D« jsou volby do Poslanecké sněmovny. Právě tam by si voliči měli vzpomenout, co tato vláda dělá, jak se vůči jejich životům chová, jak neřeší inflaci, jak zvyšuje deficit, jak nechává za své politické chyby platit obyčejné zaměstnance a důchodce.

Je ve hře to, čemu se říká generální stávka?

Odborový předák nikdy neudělá to, že by se jakéhokoliv nástroje vzdal. Jsem na tom úplně stejně. Na druhé straně bych očekával, že vláda bude hledat cestu, jak takové nebezpečí eliminovat. Problém ale je, že to dělá moudrá vláda.

Odborářem jste řadu let, pamatujete mnoho vlád. Setkal jste se někdy s takovou situací?

Ano. Setkal. Bylo to za vlády Mirka Topolánka.

Byl by řešením pád vlády? Vím, že to není věc odborů, ale zajímal by mě váš názor.

Je to opravdu teoretická otázka - při 108 vládních hlasech v Poslanecké sněmovně. Vláda má jednu z nejnižších popularit vůbec. Její kroky kritizují i vlastní voliči, kteří říkají, že toto nechtěli. Otázka ale je, zda by to vyřešilo situaci. Kdo bude dávat důvěru nové vládě, třeba úřednické? Stejný Parlament. Koho by si vybral? Nebyla by to ve finále spekulace v tom, že by se současná koalice odstřihla od zodpovědnosti za chyby staré vlády a pokusila se očistit před volbami?

Je vládní koalice monolit, nebo jsou někteří poslanci neformálně k odborům vstřícnější?

Jsem na neformální rovině mnohdy velmi potěšen...

Jednal jste i s prezidentem Petrem Pavlem. Je tam jiný přístup než u vlády?

Je na týmu prezidenta Pavla a na něm samotném, jestli chce a usiluje o to mít ambici vstupovat i do špatných kroků, které vláda připravuje. Pokud ano, může to České republice jen prospět. Pokud ne, stává se pouze následovníkem kroků vlády. Přál bych si vždy, aby prezident republiky byl sebevědomým, silným a nezlomitelným partnerem občanů, protože ti ho volili v přímé volbě. Musí být schopen věci kritizovat, pojmenovávat. Předpoklad je, že víte, znáte, následně dovedete.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: