Reklama:

Fialova vláda mění špatný kurz Česka. Domácnosti prochází finanční proměnou, upozornil ekonom Křeček

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2024

Analýza: "V uplynulých čtyřech letech klesla spotřeba domácností v České republice nejvíce ze všech zemí Evropské unie. To se negativně podepsalo na vývoji české ekonomiky. Nyní se však situace otáčí. Díky růstu reálných mezd lidé opět více utrácí a tržby obchodníků rostou," uvedl to pro ŽivotvČesku.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Reklama:

V květnu došlo k reálnému meziročnímu zvýšení maloobchodních tržeb o 4,4 procenta, uvedl to Český statistický úřad na svém oficiálním webu. "Tržby obchodníků mohou dál narůstat díky zvyšování reálných mezd. Ty v prvním čtvrtletí letošního roku narostly o 4,8 procenta. V obchodech navíc již nedochází k výrazným pohybům v cenách a inflace se udržuje ve svém tolerančním pásmu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ekonom.

Nejrychleji narůstaly tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, u kterých bylo zaznamenáno zvýšení o 18 procent. "K tomu přispělo pěkné počasí, které má tendenci navyšovat tržby právě u tohoto sortimentu. Zvýšení tržeb o 14,5 procenta ohlásily internetové obchody, které svým zákazníkům nabízí pohodlné nakupování z domova a snadné porovnávání cen," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Křeček.

Reklama:

Příliš se ale nedařilo prodejnám s výrobky pro domácnost, které zaznamenaly pokles tržeb o 2,5 procenta. "Rovněž prodejny s počítačovými a komunikačními zařízeními ohlásily pokles tržeb o 1,1 procenta. Slabé výsledky mají i prodejny s oděvy a obuví, kde tržby rostly pouze o 0,3 procenta," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra a ekonom.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: