Reklama:

Fialova vláda se ve velké vodě neutopila. Splnila povinnost a není důvod láteřit

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2024

Komentář: České končiny jsou pověstné tím, že zde umíme udělat nebývalé politické drama i z nákupu obecní pumpy. A co teprve ve chvíli, kdy do země vtrhne velká voda. Na sociálních sítích čteme nyní jedovaté poznámky na adresu vlády Petra Fialy, že prý povodně využila ke své prezentaci před krajskými a senátními volbami. Je to podle názoru redakce ŽivotvČesku.cz nespravedlivé nařčení. Kabinet ministrů prostě plnil své povinnosti, pracoval uplynulé dny v kritické situaci, jak by mělo být samozřejmé. Komunikace nevázla a rozhodování odpovídalo vývoji dění v jednotlivých regionech.

Reklama:

Není samozřejmě žádným překvapením, že povodně, jejich průběh i zvládnutí ovlivní nadcházející krajské a senátní volby. Je to logické, na hlasování by měla dopad každá velká událost, ať už pozitivní, nebo negativní. Nelze ale tvrdit, že valící se potoky a řeky přinášejí automaticky hlasy vládním stranám. Vždy bude záležet na tom, jak politici dokázali dramatickou situaci reálně zvládnout. To se týká především hejtmanů, kteří nyní obhajují své posty. Suma sumárum, fotografie nebo video ze zaplavené oblasti ještě není vstupenkou do funkce vzešlé z volebního úspěchu.

V každém případě bychom měli být rádi, že vláda Petra Fialy bez ztráty kytičky zvládla svou koordinační roli při povodních, nepřekážela, nepodléhala chaosu a zmatkům. Komunikace to byla příkladná. Nicméně, to by měl být v západní zemi prostě standard a ne důvod k obdivnému vzdychání. Prostě normálka, kterou občan platící daně prostě očekává. Nemá smysl tedy podléhat na jedné straně konspiračnímu šílenství o vládní truchlohře s cílem vystrašit a na druhé straně se zmítat v extázi úžasu nad báječnou vládou.

Reklama:

Hlavně však bychom měli být vděční lidem, kteří o povodních vyrazili do první linie, jde o hasiče, záchranáře, ale pozor, i o četné starosty, kteří nešetřili své síly a s živlem se ve svých městech a obcích doslova poprali. Informovali, vymýšleli řešení, dávali dohromady dobrovolníky, varovali a uklidňovali. Nebudou z toho nakonec mít politicky ani jinak vlastně nic, kromě žaludečních vředů. Obecní volby jsou až za dva roky, lidé do té doby mnohé zapomenou. Právě na bojovníky s živlem v první linii bychom ale neměli zapomenout a přednostně jim poděkovat.

Do české mozaiky kolem povodní patří i četné dezinformace, prapodivné narativy a všemožné půtky o výklad událostí. Jsou to projevy současné vysoce emocionální doby ovlivňované sociálními sítěmi, které rozdělují lidi do v různé míře uzavřených bublin. Jde hojně o jevy iracionální, spojené s pseudonáboženskou vírou. Což je brána k nebezpečnému fanatismu. A tak vlastně hlavním poučením z povodní je, že bychom měli ve volbách podpořit politiky racionální, kteří nejsou zmítáni emocionálními vlnami a umí rozhodovat v tíživých chvílích.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: