Reklama:

Fialova vláda z Česka dělá Kocourkov, reagovala Schillerová na důchodový boom. Lidé se o překot ženou do předčasné penze

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2023

Rychle do předčasného důchodu. Tisíce lidí na nic nečekají a žádají v těchto měsících o přiznání předčasné penze. Od září se totiž podmínky pro dřívější odchod na odpočinek zpřísní. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že odpovědnost jde za vládou Petra Fialy.

Reklama:

V červnu a červenci letošního roku si o předčasný důchod zažádalo 19 424 lidí, jak informoval Deník.cz. Je to čtyřikrát více než ve stejném období loni. A není divu, od září se zpřísní podmínky. Do předčasné penze bude možné odejít tři roky před řádným termínem, nyní je to pět let. A penze se bude více krátit.

Podle Aleny Schillerové z hnutí ANO je viníkem vzniklé situace Fialův kabinet. 

Reklama:

"Fialova vláda dělá z Česka Kocourkov. Už druhý rok po sobě aktivně vyvolala situaci, kdy žádosti o předčasný důchod jenom prší. Důvody byly vloni a letos různé, ale výsledek je stejný. Zahlcená Česká správa sociálního zabezpečení a vyšší výdaje na důchody," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Místo slibovaného vylepšení salda důchodového účtu podle Schillerové opět rostou výdaje, a to navzdory snížení letošní mimořádné valorizace. Bývalá šéfka státní kasy zároveň varovala, že vzniká nová nespravedlnost. "Místo slibovaných férových důchodů zůstává ve společnosti jenom pocity křivdy a nespravedlnosti mezi těmi, kteří se narodili později a výhodný termín nestihnou," poznamenala.

Odchod třetiny seniorů do předčasné penze svědčí podle Schillerové o tom, že něco není v pořádku. "Zpřísnění podmínek odradí pouze část lidí. Ti, kteří předčasné důchody volí kvůli péči o závislé členy rodiny nebo kvůli vlastním zdravotním potížím, moc jiných možností nemají," podotkla pro ŽivotvČesku.cz.

Schillerová se domnívá, že zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu neodradí ani ty, kteří nemohou nalézt práci či v ní dále setrvat. "I v jejich zájmu kritizujeme kumulaci sankcí za předčasnost, stejně jako překotnost, s jakou mají změny platit. A ještě horší je, že vláda úplně rezignovala na chybějící systémové změny v přístupu k zaměstnávání starších osob i na nedostupnost sociálních služeb. Prostě Kocourkov," uzavřela Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: