Fica atentátník pravděpodobně střelil do břicha a ruky. O jak vážné zranění může jít, přiblížila mluvčí záchranky

Premiéra Roberta Fica převážejí po střelbě do nemocnice
Premiéra Roberta Fica převážejí po střelbě do nemocnice
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2024

Při středečním atentátu slovenský premiér Robert Fico utrpěl vážná poranění. Šlo o zásah střelnou zbraní do oblasti břicha a ruky, uvedl to s odkazem na svůj zdroj server Pluska.sk. Periodikum dále uvedlo, že politik by měl být mimo ohrožení života. Facebookový profil slovenského premiéra ale uvádí, že Fico je po střelbě ve vážném stavu - rozhodnou následující hodiny. Redakce ŽivotvČesku.cz se v obecném měřítku dotázala mluvčí pražské záchranky, o jak vážné zranění jde, když se podobná událost stane.

Fico byl zasažen podle periodika dvěma až třemi ranami. Kulky vypálené ze střelné zbraně měly zasáhnout oblast břicha a horní končetiny, uvedl zmíněný portál s tím, že padnout mělo celkem čtyři až pět výstřelů.

Portál Denník N napsal, že Fico je po atentátu mimo ohrožení života s tím, že má mít zranění břicha, pravděpodobně i ruky a nohy.

Facebookový profil slovenského premiéra uvedl, že Fico je po střelbě v ohrožení života. Rozhodnou nejbližší hodiny.

Ke střelbě došlo před Domem kultury v Handlové, kde zasedala vláda. V momentě, kdy Fico přišel mezi lidi, padlo několik výstřelů. Policie údajného útočníka zadržela, posléze uzavřela okolí. Má jít o jednasedmdesátiletého muže z Levic.

Kulturní dům byl evakuován. Prezidentka Zuzana Čaputová útok na premiéra ostře odsoudila a označila ho za brutální a bezohledný.

Fica po útoku naložila ochranka do vozu a následně byl transportován do nemocnice v Banské Bystrici.

O jak závažné zranění jde v obecné rovině - pokud se týká zásahu střelnou zbraní do břicha - se redakce ŽivotvČesku.cz dotázala mluvčí pražské záchranky Jany Poštové.

"Střelné poranění břicha je obecně velmi vážné zranění. Břicho je dutina, kde jsou uloženy pro život důležité orgány. Může dojít k jejich poškození, poranění velkých tepen, cév a k velké krevní ztrátě v důsledku vnitřního poranění. Ale jde o obecný popis, který se může stát při takovém typu zranění," uvedla mluvčí, která se nevyjadřovala ke konkrétní události, ale popsala, jaká rizika mohou být spojena s podobným typem události, a to v obecné rovině.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.