Filip Kaňkovský: Dvakrát jsem propadl z matematiky. Na svatbu se zeptám doma

Herec Filip Kaňkovský
Herec Filip Kaňkovský
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2021

Herec Filip Kaňkovský (36) se řadí k mimořádně talentovaným umělcům. Od roku 2007 vystupuje v českých i zahraničních filmech a také v televizi. Zabývá se hudbou a je frontmanem v hudební skupině Green Småtroll. Jeho srdeční záležitostí je divadlo. A již několik let je jeho partnerkou půvabná herečka Daniela Šišková (30). V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvil nejen o svém soukromí, ale zejména herectví, které ho naplňuje. Zajímavostí určitě je, že ho v jeho začátcích vůbec ale nelákalo.

Filipe, herectví je poměrně náročná disciplína, ve které o úspěchu rozhoduje zejména talent. Jak jste se k němu vlastně dostal?

Když budu upřímný, tak vlastně úplnou náhodou. Začalo to školními besídkami. Herectví mě zpočátku vůbec nelákalo, ale pak se to změnilo. Měl ze mě být původně klavírista.

Když jsme u těch školních besídek, jaký jste byl jako dítě? Na základce jste byl spíše introvert či extrovert a co známky, byl jste průměrný, nebo naopak jedničkář?

Když se ohlédnu, tak si myslím, že jsem nebyl jasně definovaný. Uměl jsem si celé dny sám kreslit, ale rád jsem se i předváděl. A pokud jde o známky, tak dvakrát jsem propadl z matematiky i hlavního oboru na konzervatoři. Zároveň jsem se vždy napoprvé dostal na velice prestižní školy a uvažoval o studiu historie.

Většinu kluků ve školním věku láká nějaký sport, jak to bylo u vás?

(Usmívá se) Pravda je, že na gymnáziu jsem hodně hrál stolní tenis a ten mám rád dodnes. Před nějakou dobou jsem začal aktivně běhat a rád vyrazím někam i na kole. Ale celoživotní láska je pro mě rozhodně turistika. Chůze jako taková.

Když odbočím, co vy a vaření?

Víte, že vařím rád? Ale pravda je taková, že pro někoho. Jsem intuitivní kuchař. V dětství to byly pouze hranolky a řízek. Teď je ta paleta velice pestrá (směje se).

Jste nadaný herec. Cítíte se lépe v rolích divadelních, seriálových či filmových?

Tyto disciplíny jsou nesrovnatelné. Alespoň pro mě. Oboje mám rád. Divadelní práce je pro mě práce na řemesle, vášeň, pokora. Filmová tvorba je detailnější, vyžaduje nekonečnou trpělivost a soustředění. Ale to je celkově na mnohostránkové povídání.

Rozumím, že to je složitější otázka. V řadě rolí ale ztvárňujete lidi, kteří mají nějaký handicap či záporný charakter. Třeba ve snímku Příběh kmotra jste ztvárnil vraha. Jak vás s touto nálepkou vnímají lidé na ulici?

Musím říct, že to opravdu nevím, jak mě vnímají. Ale nikdo se mě nesnaží za mé role fyzicky napadnout a párkrát jsem i obdržel panáka nebo pivo. To je pro mě signál, že asi nejdu tou nejhorší cestou.

To rozhodně nejdete. Mezi kolegy v branži se o vás mluví tak, že máte velký talent. Když ale zabrousím malinko do vašeho soukromí, máte krásnou partnerku - herečku Danielu Šiškovou, se kterou jste už celkem dlouho. Kdy fanoušci mohou počítat se svatbou?

(Usmívá se) Až budu mít čas, zeptám se doma.

To jste z toho pěkně vybruslil... Ale zůstaňme u těch partnerských vztahů, vzpomenete si na svoje první rande?

Buď to bylo někde ve škole, nebo na Rusalce v Národním divadle, kam moje tehdejší obrovská láska a spolužačka nepřišla, rodiče ji nepustili. Musela si uklidit pokoj a nebyly mobily. Ale pravda je, že si to už moc nevybavuji.

Tomu rozumím. Když se vrátíme k herectví, co je pro vás v tomto oboru nejtěžší? A jaká je vaše cílová meta, co byste v této disciplíně chtěl dokázat?

Nejtěžší je všechno. Vstát. Jít do divadla. Soustředit se. Učit se cizí výmysly. Vciťovat se do někoho jiného. Ale zatím mám pořád pocit, že to stojí za to a je to dar, který nemůže někdo mimo divadelní svět pochopit. A pokud jde o nějakou metu, můj cíl je dělat ho co nejlépe, aby se mohlo říct: Kaňkovský? Tak to jo, to hodně jo (hlasitě se směje).

Jak jste na tom s hereckými vzory?
Jednoznačně Rudolf Hrušínský a Tom Hardy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.