Filmová Blažena a Miluna měly role v trilogii Slunce, seno jisté. Zdeněk Troška svěřil, jak se před kameru v roce 1983 dostaly

Veronika Kánská si zahrála filmovou Blaženu.
Veronika Kánská si zahrála filmovou Blaženu.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2021

Přestože se jedná o letní komedii, vysílání filmu Slunce, seno, jahody si nechá během svátků jen málokdo ujít. Diváci měli při premiéře snímku možnost poprvé vidět dvě mladé a nadějné herečky - Veroniku Kánskou (55) a Petru Pyšovou (54). Přestože dnes už se ani jedna z nich herectví nevěnuje, režisér Zdeněk Troška (68) si velice dobře vzpomíná na to, jak mu před lety učarovaly už při konkurzu na jiný film. "Když jsem dělal obsazení Slunce, seno, tak mi došlo, že vůbec nemusím dělat konkurz na Blaženu a Milunu, protože je mám," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Zdeněk Troška je podepsán pod řadou skvělých českých filmů, nepochybně těmi nejvýraznějšími jsou pak ty z trilogie Slunce, seno. Komedie z prostředí jihočeských Hoštic u Volyně už patří mezi klasiky, které si snad každý jednou za čas rád pustí. Režisér nemusí příliš přemýšlet nad tím, proč je tato trilogie u diváků tolik oblíbená, rádi mu to totiž řeknou sami, když mají příležitost.

"Podle toho, co mi říkají stovky a stovky lidí, je Slunce, seno echt pravý český film. České prostředí, české problémy, byť z nadhledu. Říkají mi, že se v tom poznali, že je to jejich život, jejich problémy, i když v komediálním nadhledu. Mám z toho velikou radost, asi jsme se trefili do mentality českého já," řekl pro ŽivotvČesku.cz skromně Zdeněk Troška.

Mezi nejvýraznější postavy celé trilogie patřily Blažena s Milunou, které byly sokyně v lásce a jejichž společné scény jsou plné nenávisti a humoru. Jen těžko se chce věřit tomu, že pro obě byly tyto role první velkou hereckou zkušeností. Jak Zdeněk Troška vzpomíná, obě se mu na jiném konkurzu vryly do paměti natolik, že okamžitě věděl, že právě ony dvě jsou pro Slunce, seno tou nejlepší volbou.

"Veronika Kánská i Petra Pyšová si zahrály poprvé. Když jsem dělal na konci roku 1982 film Bota jménem Melichar a dělal jsem konkurz na Lamkovou, tak mi z toho konkurzu zůstaly tři holky. Milada Štýbrová, která ji nakonec hrála a potom Pyšová a Kánská. Když jsem potom po půlroce dělal obsazení Slunce, seno, tak mi došlo, že vůbec nemusím dělat konkurz na Blaženu a Milunu, protože je mám z loňska. Tak jsem jim zavolal s tím, že když to nevyšlo na podzim, tak teď pro ně mám skoro hlavní role. Holky na to okamžitě kývly," zavzpomínal režisér vesnických komedií pro ŽivotvČesku.cz na moment, kdy do slavné trilogie bez problému obsadil dvě důležité postavy.

Při pohledu na krásnou a svéráznou Blaženu a půvabnou Milunu by zřejmě jen málokterého diváka napadlo, že tyto postavy byly ztvárněné ženami, kterým tehdy ještě do dospělosti zbýval nějaký ten rok. Přestože byly obě herečky mladičké a nezkušené, na natáčení se rozhodně neztratily a při pohledu zpět není nic, co by bylo možné jim vyčítat. Svou práci odvedli od začátku do konce bravurně.

"Petra Pyšová tou dobou zrovna vyšla z deváté třídy a Veronika Kánská za sebou měla první ročník gymnázia. Petře bylo 15 let a Veronice bylo 16 let. Ve filmu ale vypadaly daleko starší, byly obě vyspělé a šikovné. Bylo to příjemné a krásné natáčení, všichni na to vzpomínají. Byla to bezvadná dovolená v jižních Čechách," dodal Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz.

Jak žijí Veronika Kánská a Petra Pyšová dnes:

Veronika Kánská si ve filmu zahrála naposledy v roce 2008, když se objevila v dramatu Kanadská noc. Nyní už léta žije v krásném domě na vesnici daleko od zraků veřejnosti a klid především v letních měsících nachází v perfektně udržované zahradě. Našla si klidnou práci knihovnice, která je s rušnou kariérou herečky zřejmě neporovnatelná.

Představitelka Miluny se vydala podobným směrem a herectví se už nevěnuje. Petra Pyšová-Schmalzová v minulosti pracovala v České televizi a později také na Primě, ale před kamerou už dlouho nestála. Nyní žije spokojeným rodinným životem - s manželem Vladimír Schmalzem, který v minulosti vedl ve společnosti ČEZ oddělení fúzí a akvizic, má děti Kateřinu, Báru a Vladimíra.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.