Filmový svět pláče, zemřel Brumbál z Harryho Pottera. Irskému herci Michaelu Gambonovi bylo 82 let

Michael Gambon se proslavil jako Albus Brumbál
Michael Gambon se proslavil jako Albus Brumbál
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2023

Irský herec Michael Gambon se ve světě filmu pohyboval už od roku 1965, skutečná sláva ho ale potkala až později, přesně v roce 2004, kdy nahradil zesnulého Richarda Harrise v roli Brumbála ve filmech o Harrym Potterovi. Proto není moc lidí, kteří by věděli, jak vypadal v mládí. Nutno uznat, že byl skutečný štramák. Neměl šediny, neměl plnovous a málokdo by ho při sledování jeho starších snímků poznal. Jeho fanoušky nyní zarmoutila smutná zpráva o jeho úmrtí. Ve čtvrtek o tom informoval portál BBC s odkazem na rodinu. Podle ní zemřel na zápal plic v nemocnici ve věku 82 let.

V roli Brumbála byl Michael Gambon skvělý a fanoušci Harryho Pottera si ho zamilovali i přesto, že v roli nahradil zesnulého Richarda Harrise a obecenstvo se k přeobsazování obvykle příliš přívětivě nestaví.

O jeho skonu aktuálně informoval portál BBC nebo třeba deník Daily Mail. Podle nich vdova a syn uvedli, že jejich milovaný manžel a otec zemřel v nemocnici v jejich přítomnosti. Prodělal zápal plic, uvedla dále rodina a požádala o respektování soukromí.

Kariéra Gambona odstartovala v roce 1965 a v následujících dvou dekádách dostával velkou spoustu rolí. Byl úspěšný, ale ne příliš a myslel si, že dnešní herectví je těžší. "S věkem jsem víc nervózní. Před 50 lety mi o nic nešlo a byl jsem v klidu, měl jsem dost práce, ale role byly menší," řekl před časem v rozhovoru pro magazín Radio Times.

V roli ředitele kouzelnické školy v Bradavicích nahradil Gambon Richarda Harrise. Ten byl profesorem Brumbálem v prvních dvou dílech Harryho Pottera, ale v říjnu 2002 zemřel na rakovinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.