Finanční gramotnost s ekonomickým poradcem premiéra Petra Fialy: Kolik by měl dospělý Čech utratit za Vánoce

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2022

Vánoce klepou na dveře a řada obchodníků už teď láká koupěchtivé jedince na řadu »zaručeně« výhodných slev. Mnozí neodolají a klidně sáhnou k nejhorší možné variantě - vezmou si na dárky pro své blízké půjčku. Letos obyvatelé ČR chtějí v průměru utratit 13.635 korun. "Za dárky, jídlo a ozdoby dají zhruba o 1000 korun více než loni, ale aby měli stejně bohaté Vánoce jako v minulém roce, museli by utratit o 2400 korun více," uvedl to na dotaz redakce Štěpán Křeček - ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (58). Zkušený expert přes finance zároveň přiblížil, kolik by měl dospělý Čech v době ekonomické krize utratit peněz, aby ho to pro další období nebolelo v rámci nenadálých, případně dokonce běžných výdajů.

Ekonom Štěpán Křeček razí pravidlo, že člověk by měl kupovat o Vánocích pro své blízké zejména to, na co má. Rozhodně se nezadlužovat. A dále pořizovat to, na co se lidově řečeno »nebude prášit«. "Být v tomto směru, zejména pokud jde o Vánoce, které hrají lidem »na city«, efektivní a racionální," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom s tím, že Vánoce mají být zejména radostné z důvodu, že se rodina a blízcí setkávají.

Jenže ne všichni to tak mají - lidé jsou různí - někteří racionální, jiní více emotivní - a existují i tací, kteří kvůli Vánocům jsou ochotni vzít si nikoliv jednu, ale klidně více půjček.

"Mnozí lidé mohou využít slev, které přicházejí po Vánocích. To je chytré řešení. Tedy dát do obálky peníze či voucher, což vyjde levněji. Bohužel jsou ale i tací, co si budou brát úvěry, a to jsem přesvědčen, že je nejhorší možný přístup. Pokud v rodině chybí peníze, tak není vůbec důvod se stydět za to, že bude mít taková rodina svátky skromnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom.

Nejčastější výše půjčky se v minulých letech pohybovala v rozpětí pět až deset tisíc korun, vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů. I taková částka ale může dorůst do velmi vysokých čísel, zvláště pokud klient nezvládá svůj dluh splácet.

"Doporučoval bych lidem, kteří mají kam sáhnout, aby utratili maximálně 5 tisíc korun, ale může se to lišit podle momentální situace v rodině. Pokud uvedu příklad, tak některá rodina potřebuje třeba novou pračku, tak si její členové mohou nadělit společně takový produkt. Určitě ale opravdu nedoporučuji, aby lidé využili půjčky jen kvůli dárkům," dodal pro ŽivotvČesku.cz poradce premiéra v ekonomické oblasti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.