Formulář k opuštění okresu chceme na papíru, hlásí policie. Stačí elektronická verze, říká ministerstvo

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Od 1. března platí zákaz cestovat mezi okresy, pokud k tomu lidé nemají zákonem uznanou výjimku. Pokud cestu občan zdůvodní a předloží formulář, měla by ho hlídka pustit přes hranici okresu. Policie trvá na tom, že formulář musí být v papírové podobě. Ministerstvo vnitra oponuje, že by měla stačit elektronická forma. "Měl by stačit dokument v elektronické formě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Přesun z okresu do okresu je možný pouze v případech za účelem například cesty za lékařem, zaměstnání, na úřad nebo nutné k zajištění péče o dítě či nemohoucí osobu.

Policisté avizovali, že během pondělí a úterý budou nová pravidla zejména vysvětlovat, od středy ale budou vše tvrdě vymáhat a přistoupí také k sankcím.

Podle policistů je nutné, aby občan měl u sebe formulář k opuštění okresu v papírové formě. "Snažíme se lidem vysvětlit, které doklady a co je potřeba mít, aby od středy všichni formuláře u sebe měli tak, jak je uvedeno v nařízení vlády. Tedy písemné potvrzení, případně mít kartičku zaměstnavatele. A v elektronické formě to nemusí být uznáno. V současnosti jsou policisté benevolentnější z důvodu, že víme, že ne všichni si potřebné dokumenty narychlo dokáží opatřit," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Podle mluvčího ministerstva vnitra by ale občanům měl stačit formulář v elektronické podobě - tedy prakticky je možné ho mít i v mobilním telefonu. Ministerstvo uznává, že ve složité době nemá každý občan České republiky přístup k tiskárně.

"V zásadě by měla stačit elektronická forma, to znamená například oscanovaný dokument v mobilním telefonu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška, který také ale dodal, že je možné, že někteří policisté budou trvat na papírové formě.

Otázkou je, zda v příštích dnech nedojde ke sjednocení postupu. Policisté si uvědomují, že na prvním místě je hygiena a snaha ochránit občany před koronavirem.

"Stále to řešíme a potřebujeme čas. Z hygienických důvodů je lepší, aby to bylo elektronicky, ale na druhou stranu to výrazně prodlužuje kontrolu. Během dne k tomu vydáme nějaké stanovisko," uvedl pro Novinky.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Fenomenální zpěvačka Marta Kubišová (78) už má za sebou obě dávky vakcíny proti nemoci cov...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.