Formulář o cestování mezi okresy pro rodiny. Právnička vysvětlila, jak nařízení dopadá na rozvedené rodiče

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

V České republice začal druhý týden zpřísněných restrikcí, které mimo jiné omezují cestování mezi okresy. Vláda chce snížit mobilitu občanů, proto platí zákaz cestování do jiného okresu, pokud k tomu nemáte důvody, se kterými zákon počítá. Právnička popsala, jak v tomto režimu probíhá předávání dětí mezi rozvedenými rodiči. "Péče o dítě dovoluje přesun z okresu na okres," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz advokátka Daniela Kovářová.

Od 1. března platí v České republice zákaz cestovat do jiného okresu, pokud k tomu nemáte důvody, pro které vláda udělila výjimku. Nouzový stav a omezená mobilita občanů oživily v mnoha rodinách spory o děti. Někteří rodiče zneužívají situace a nechtějí děti vydávat druhému rodiči s tím, že přesun potomka do jiného okresu není možný.

Oslovená právnička Daniela Kovářová takový výklad zákona odmítá. Dítě je nutné vydat druhému rodiči tak, jak stanovil rozsudek. Nouzový stav neruší ani nemění pravidla, která ohledně dětí stanovil soud. "Střídavá péče funguje i v tomto stavu," potvrdila Daniela Kovářová pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud si občan jede pro dítě do jiného okresu, je vhodné si do auta vzít i rozsudek o střídavé péči. Někteří rodiče ale mají střídavou péči dohodnutou pouze ústně, protože spolu umí vycházet a dohodli se i bez soudu.

"Pokud rodiče spolu nežijí, dobře spolu vychází a dokážou se dohodnout, jak budou pečovat o dítě, aniž by jim to určil soud, tak dle mého názoru stačí, když si ústní dohodu, kterou dosud mají, dají na papír. To by mělo být pro policii při kontrole dostačující," dodala pro ŽivotvČesku.cz právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Vláda v pondělí rozhodla, že pro všechny služby, akce a další místa, kde je třeba prokázat...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu