Formulář pro opuštění okresu bude dál nutností. 3 nejčastější chyby, které lidé dělají při cestování

Silniční kontrola Policie ČR - Ilustrační snímek
Silniční kontrola Policie ČR – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2021

Koronavirovou epidemii se v Česku nedaří dostat pod kontrolu, proto dál trvá zákaz cestování mezi okresy. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) naznačil, že omezení bude pokračovat i po 21. březnu. Lidé si při nutných cestách přes hranice okresu zvykli vyplňovat formuláře, dělají ale stále řadu chyb.

Vláda od 00:00 hod. 1. března 2021 do 23:59 hod. 21. března 2021 až na výjimky zakázala pohyb občanů mezi okresy. Politici i odborníci z řad lékařů jsou přesvědčení, že když dojde k omezení setkávání, nebude se koronavirus intenzivně šířit. K tvrdým restrikcím vláda sáhla v souvislosti s šířením britské a výskytem jihoafrické mutace.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) i ministr zdravotnictví Jan Blatný naznačili, že na rozvolňování nebude vhodný čas ani po 21. březnu. "O uvolňování opatření se můžeme bavit, až se dostaneme pod hranici 3000 hospitalizovaných, jak říkal ministr zdravotnictví, to je ale nyní ještě hodně daleko," řekl Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz. K 13. 3. bylo v nemocnicích s nemocí covid-19 hospitalizováno 8742 pacientů.

Pokud občan potřebuje cestovat mezi okresy, musí doložit, že má právo na výjimku. Důvod k překročení hranice okresu musí doložit vyplněným formulářem s potvrzením důvodu cesty. Hranice okresu občan může překročit při cestě do zaměstnání, při cestě k lékaři, k zajištění nezbytných potřeb blízkých osob, k vyřízení neodkladných úředních záležitostí, zajištění péče o zvířata, účasti na pohřbu nebo cesty za zkouškou.

Podle advokátky Daniela Kovářové se v tomto stavu neruší střídavá péče a rodiče si dál předávají potomka na základě soudního rozhodnutí. "Pokud rodiče spolu nežijí, dobře spolu vychází a dokážou se dohodnout, jak budou pečovat o dítě, aniž by jim to určil soud, tak dle mého názoru stačí, když si ústní dohodu, kterou dosud mají, dají na papír. To by mělo být pro policii při kontrole dostačující," uvedla pro ŽivotvČesku.cz právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Mezi nejčastější chyby při cestování mezi okresy patří to, že někteří řidiči se domnívají, že formulář stačí vyplnit až před zasahující hlídkou. To je možné jen tehdy, pokud občan narazí na benevolentní policisty, jinak je nutné formulář vyplnit už před cestou.

Také se stává, že formulář o cestě mezi okresy nemá vyplněný celá posádka vozidla. Rozhodně nestačí, aby potvrzení o důvodu cesty zasahující hlídce předložil jen řidič.

Objevují se také případy, že například OSVČ vyplní formulář o pracovní cestě, ale neuvede kontakt na osobu, ke které jede zakázku provést. Policie tak nemá možnost zjistit, zda formulář nebyl vyplněn účelově.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.