Formulář pro opuštění okresu počítá s výjimkami. Ministerstvo vnitra zamítlo ulehčení situace pro Prahu

Policejní kontrola na hranici okresu
Policejní kontrola na hranici okresu
Foto: ŽivotvČesku.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2021

Zákaz cestování mezi okresy platí v České republice už čtvrtý týden. Pohyb lidí a dodržování opatření kontroluje policie ve spolupráci s armádou. Na některých místech republiky platí výjimky. Praha výjimku naopak nedostala. Policie znovu opakuje, že formuláře a dokumenty je vhodné u sebe mít vytištěné. "Je lepší mít u sebe potvrzení na papíře. Elektronické verze by hlídka ale měla též uznat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.

Zákaz cest přes hranice okresu platí v České republice už od 1. března. Lidé nesmí přejíždět mezi okresy, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři, na úřad či kvůli péči o osobu blízkou. Hlídky by měly uznávat i formuláře v elektronické podobě, listinný dokument je ale jistější.

"Je lepší mít u sebe potvrzení na papíře. Elektronické verze by hlídka ale měla též uznat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.

O výjimku zažádal pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Mělo dojít k tomu, aby Praha, Praha-západ a Praha-východ byly při cestování považovány za jeden okres. Ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví tuto výjimku ale nepovolilo, protože zdravotní rizika jsou příliš veliká.

Výjimka je dosud platná při cestování mezi okresy Brno-město a Brno-venkov. Další výjimku mají obyvatelé Plzně. Osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území okresu Plzeň-město se umožňuje konání nezbytných cest za účelem nákupu zboží a služeb též na katastrálním území obce Chotíkov. Důvod výjimky - Těsně za hranicí města Plzeň, na území obce Chotíkov se nachází velké nákupní středisko. To je důležitým centrem služeb pro významnou část obyvatel Plzně.

Výjimku mají také okresy Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily, protože se sbíhají v Turnově. V případě osob s trvalým pobytem nebo bydlištěm ve správním obvodu obce s rozšířenou působností Turnov se za pobyt a pohyb v rámci jejich okresu považuje také pobyt a pohyb kdekoli na území správního obvodu obce s rozšířenou působností Turnov. Důvod výjimky - Specifický případ územního členění státu. Obce správního obvodu ORP Turnov náleží ke 3 různým okresům.

Další výjimka platí v obci Kunčice pod Ondřejníkem v okresu Frýdek-Místek. Je to z důvodu přístupu k nemovitostem na území této obce. Důvod výjimky Hranice okresů Frýdek-Místek a Nový Jičín ve svém úseku přiléhajícím k území obce Kunčice pod Ondřejníkem probíhá zastavěným územím a orientace některých příjezdových komunikací k jednotlivým nemovitostem neumožňuje uplatnění opatření o omezeném pohybu osob přes hranice okresů. Omezení pohybu osob mezi okresy by v těchto situacích výrazně ovlivnilo či dokonce znemožnilo přístup občanů k naplňování jejich základních potřeb.

Výjimka platí také pro Hodonín. Osobám s místem trvalého pobytu nebo bydlištěm na území obce Mouchnice spadající do okresu Hodonín se umožňuje vstup, pohyb a pobyt v okrese Kroměříž za účelem nákupu zboží a služeb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.