Formuláře o opuštění okresu kontrolují policisté bez rukavic. Právník poradil, jak postupovat

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2021

Zvýšený počet policistů kontroluje od 1. března, zda lidé v obcích i na silnicích dodržují nařízení vlády. Objevily se stížnosti, že někteří policisté dokumenty a řidičské průkazy kontrolují, aniž by použili rukavice. Podle některých lidí je to během epidemie nevhodné až rizikové jednání. Advokát Tomáš Maxa vysvětlil, že občan musí předložit doklady, i když má pochybnosti, zda policista dodržuje hygienické normy. "Není možné odmítnout předložení dokladů pouze kvůli chybějícím rukavicím," řekl advokát pro ŽivotvČesku.cz.

Od 1. března se rozjely masivní kontroly, během kterých policisté monitorují, zda občané dodržují opatření v souvislosti s epidemií koronaviru. Policisté ve spolupráci s vojáky a celní správou mimo jiné kontrolují, zda občané dodržují zákaz o cestování mezi okresy.

Objevily se stížnosti, že někteří policisté během kontroly dokladů a formulářů nepoužívají rukavice. Námitku uznalo i ministerstvo vnitra.

"Je to pochybení. Policisté jsou samozřejmě instruováni ohledně použití ochranných pomůcek. V pondělí večer šlo opětovné upozornění na krajská ředitelství, aby si na to policisté dávali pozor," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík s tím, že podle jeho názoru se pochybení týká jen malé části policistů.

Občan, kterého kontroluje hlídka, nemůže odmítnout doklady předložit kvůli tomu, že policista si nezval rukavice.

"Policista je oprávněn vás vyzvat k předložení dokladů, žádný zákon ani vládní opatření mu však neukládá, aby při tom měl např. gumové rukavice. Proto není možné odmítnout předložení dokladů pouze kvůli chybějícím rukavicím," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný pražský advokát Tomáš Maxa (Obhájce řidičů).

Oslovený advokát ale také zdůraznil, že i policisté by měli dbát na to, aby nedošlo k ohrožení zdraví těch, které kontrolují.

"Na druhou stranu však policisté musí podle zákona o policii dbát, aby žádné osobě v důsledku jejich postupu nevznikala bezdůvodná újma, a s ohledem na stávající situaci by proto měli policisté ve zvýšené míře dbát na to, aby při jejich úkonech nedocházelo k riziku přenosu koronaviru. Pokud by tak ale nepostupovali, je to ale nanejvýš důvod ke stížnosti, kterou by měl prošetřit odbor vnitřní kontroly," dodal Tomáš Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.