Fotbaloví ultras plánují agresivní demonstraci proti vládním nařízením: Praha je připravená, vzkazuje primátor Hřib

Primátor Prahy Zdeněk Hřib
Primátor Prahy Zdeněk Hřib
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 10. 2020

V neděli 18. října od 14 hodin se má na Staroměstském náměstí v Praze uskutečnit demonstrace proti vládním nařízením. Akci pořádají fotbaloví a hokejoví fanoušci. Panují obavy, že nepůjde o běžný občanský protest, ale že setkání přeroste v násilné střety. Část fanoušků se na sociálních sítích netají tím, že do Prahy jedou udělat pořádný průvan. Pražský primátor Zdeněk Hřib vzkazuje, že metropole je na demonstraci připravena.

Není tajemstvím, že politickým představitelům se plánovaná akce vůbec nelíbí. Panují velké obavy, že část fanoušků bude v Praze vyvolávat násilné střety s policisty.

"Chuligáni z Bazalů vyzývají všechny Čechy k účasti na protestu proti totalitním nařízením," tak zní heslo na plakátu, který už několik dnů koluje po sociálních sítích. "Jen jim ukažte, co je to chuligána. Ať si to ty tupé hlavy státu zapamatují," hecuje kolegy na Facebooku jeden z fanoušků. "Myslím, že 18. října uvidíme hezkou Prahu naposledy, raději si kupte pohlednice na památku," dodává další člen tvrdého jádra fotbalových fans.

CHULIGANI Z BAZALŮ VYZÝVAJÍ VŠECHNY ČECHY K ÚČASTI NA PROTESTU PROTI TOTALITNÍM NAŘÍZENÍM! 18.10.2020 - 14:00 - PRAHA,...

Zveřejnil(a) Hooligans.cz dne Sobota 10. října 2020

Podle současného nařízení se demonstrace může účastnit nejvýše 500 lidí, kteří musí být rozděleni do skupin po dvaceti, přičemž mezi skupinami musí být aspoň dvoumetrový rozestup a všichni musí mít zakrytá ústa a nos. Povede se to dodržet? A bude vůle nařízení respektovat? Podobná demonstrace proběhla v sobotu v Bratislavě. Demonstranti nerespektovali výzvy policie a pokusili se dokonce vylomit bránu před Úřadem vlády. Pak už zasáhla policie a použila vodní děla. Podobný průběh se čeká i v Praze.

"Chápu, že vládní omezení nejsou pro řadu lidí příjemná, ale bez nich epidemii neporazíme. V tuto chvíli je důležité zatnout zuby a táhnout za jeden provaz, ať nemusí dojít k lockdownu. Praha je samozřejmě na nejen na demonstrace připravená. Strážníci budou fungovat standardně ve spolupráci se státní policií," řekl pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

"Naprosto respektuji a ctím právo každého svobodně vyjádřit svůj politický názor a svobodně se shromažďovat. Poprvé se tomu ale má dít v době, kdy stojíme na hranici kapacity nemocnic a kritického nedostatku lékařů a zdravotnického personálu," uvedl na Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Na Slovensku se demonstrace podle hodnocení tamější policie rychle změnila v agresi ultrapravicových radikálů. "Obávám se, že jejich cílem není demonstrovat, ale vyvolat násilí. Chtěl bych před tím varovat," uvedl v České televizi ministr vnitra Jan Hamáček. Již v neděli uvidíme, zda české bezpečnostní složky zvládnou rizikovou akci lépe, než se to povedlo v sobotu v Bratislavě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.