Fotky s usměvavou Alenou Schillerovou stály dva miliony korun. Je to arogance. Ať se omluví a peníze vrátí, vzkázal Miroslav Kalousek

Alena Schillerová a Miroslav Kalousek
Alena Schillerová a Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2022

Poslankyně za hnutí ANO Alena Schillerová (57) jako ministryně financí proslula tím, že často prezentovala své fotografie na sociálních sítích. Nyní vyšlo najevo, že tato propagace stála daňové poplatníky téměř dva miliony korun. "Vynakládat takové peníze na vlastní propagaci považuji za arogantní výsměch daňovým poplatníkům," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz chování Babišovy pravé ruky bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61).

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová se nikdy netajila tím, že ji svět Instagramu fascinuje a ráda sleduje, jak fanoušci i kritici komentují její stylizované fotky. Ještě loni krátce před říjnovými sněmovními volbami ministerstvo financí tvrdilo, že si Schillerová dělá Instagram sama.

"Ministerstvo financí konstatuje, že nezaměstnává ani nenajímá žádné fotografy. Pořizování fotografií je okrajovou součástí běžné pracovní náplně pracovníků. Je třeba zdůraznit, že své sociální sítě si ministryně financí spravuje primárně sama, a ministerstvu financí proto není znám původ veškerých fotografií zde umístěných," odpovídal tehdy resort na novinářské dotazy.

Web Seznam Zprávy nyní přišel se zjištěním, že všechno bylo jinak. Prezentace bývalé ministryně financí na Instagramu a Facebooku stála stát 1,93 milionu korun. O perfektní prezentaci se starali kameraman Jakub Konečný a fotograf David Šedivý. Podle hrubých propočtů si přišli na 75 tisíc korun měsíčně.

Podle Miroslava Kalouska, který byl ministrem financí v letech 2007 až 2009, je taková praxe neuvěřitelná a poslankyni ANO vyzval, aby peníze vrátila. "Než nastoupilo hnutí ANO na ministerstvo financí, tak žádný ministr neměl ani vlastní ochranku a ani vlastní fotografy. Vynakládat takové peníze na vlastní propagaci považuji za arogantní výsměch daňovým poplatníkům. Bylo by na místě, aby se paní poslankyně Schillerová omluvila a zaplatila tyto náklady ze svého," sdělil Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Pravá ruka Andreje Babiše se brání, že kameraman a fotograf pracovali pro celé ministerstvo. "Šlo o profesionály, kteří pracovali na tiskovém odboru a spolu i s dalšími kolegy utvářeli mediální obraz celého ministerstva. O mé sociální sítě se samozřejmě nikdy nestarali, to je další nesmysl. Takové pozice jsou v dnešní době běžné v podstatě na všech institucích a úřadech, kde se řeší vztah s veřejností a bere se to vážně," uvedla Schillerová pro CNN Prima News s tím, že jí na kauze nepřijde nic neobvyklého.

Poslankyně také zdůraznila, že nerozhodovala o tom, jakou odměnu David Šedivý a Jakub Konečný dostanou. Oba dva muži ministerstvo opustili na vlastní žádost, když byla jmenována vláda Petra Fialy.

Redakce Seznam Zprávy připomněla, že profesionální fotograf David Šedivý pořizoval zejména snímky pro potřeby Instagramu, na ministerstvu působil od ledna 2021. Kameraman Jakub Konečný přišel již v září 2020.

"Mě to baví. Večer přijdu domů, lehnu si do postele, vezmu telefon a prohlížím si, co mi lidé píší, co si myslí nebo kritizují, co jsem měla na sobě a jaký jsem měla účes," uvedla v minulosti Alena Schillerová na dotaz, co jí na Instagramu tolik přitahuje.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.