Foto jako důkaz. "Poslední" vánoční stromek v Česku zdobí obývák Jitky Čvančarové. Odborník přiblížil, zda je to ještě v pořádku

Herečka Jitka Čvančarová
Herečka Jitka Čvančarová
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2023

Herečka Jitka Čvančarová (44) na sociální síti oslovila své fanoušky s dotazem, zda je jediná, kdo stále ještě neodstrojil vánoční stromeček. Vzhledem k tomu, že na dveře již klepe únor, zní tento dotaz na první pohled komicky. Málokdo ale ví, že podle jednoho z možných výkladů křesťanských Vánoc je zvykem stromek odstranit mnohem později, než je většina lidí zvyklá. Jak se tradice vycházející z církevních zvyklostí změnila, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na církevní psychologii Jeroným Klimeš (55).

Vánoční stromeček většina lidí odstrojí ihned po svátcích, v nejzazším případě na Tři krále. Herečka Jitka Čvančarová se ale pochlubila na sociální síti Instagram, že symbol zimních svátků stále ještě zdobí její domácnost. Svých fanoušků se v příspěvku ptá, zda je na tom někdo další podobně.

Tato skutečnost sice budí pobavení, pár desítek let zpět by ale stromeček v obýváku na prahu února jen tak někoho nepřekvapil. V řadě domácností se totiž léta dodržoval zvyk nechávat stromeček doma nikoli do Tří králů, ale rovnou do Hromnic. Ty se slaví 2. února, a tak má Jitka Čvančarová ještě tři dny k dobru.

Důvod je poměrně jednoduchý. Dříve totiž z liturgického hlediska církev považovala za konec Vánoc právě Hromnice. "Dnes končí liturgické období Vánoc na Tři krále, tedy 6. ledna. Poté by už podle tradice vánoční výzdoba být neměla. Pokud si ji někdo chce ponechat, žádný oficiální pokyn na to z hlediska církve není, ale myslím, že by tato výzdoba neměla zasahovat například až do doby postní, která začíná popeleční středou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (55), který se kromě rodinné terapie zabývá také duchovními tématy a náboženskou tematikou.

"Jedná se ale skutečně jen o církevní tradici. Pokud se někdo podle církve neorientuje, klidně může mít doma stromeček třeba do července," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník na církevně-pastorální psychologii s úsměvem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.