Fronty a nákupní horečka. Lidé vzali útokem otevřené obchody. Stále však platí některá opatření

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: David Malik / CNC / Profimedia
Publikováno: 15. 5. 2021

Lidé v Praze využívají první víkend otevřených obchodů. Na hranici kapacity jsou od rána obchodní domy IKEA. V obchodních centrech (OC) se fronty tvoří hlavně u prodejen s módou pro mladé. Návštěvníkům center chybí možnost využít odpočinkových zón, kde by se na chvíli posadili. Zjistila to zpravodajka ČTK na místě.

Velký nápor sledují dnes od otevření všechny čtyři obchodní domy IKEA, které firma v České republice provozuje. Aktuální obsazenost mohou lidé sledovat na jejím webu. Například ostravská IKEA byla kolem 11:15 plná, posledních pár míst zbývalo v tento čas i v prodejně v Praze na Zličíně.

Nakupující vyrazili ráno také do OC Nový Smíchov. Ačkoliv provoz byl klidný, kratší frontu lidé stáli před obchodem New Yorker. U několika oblíbených prodejen byly už předem koridory pro regulaci řady. Nárazově lidé čekali také před prodejnou punčochového zboží a plavek Calzedonia. V tomto obchodě však mohou maximálně tři zákazníci najednou.

Větší provoz panoval v OC Letňany. Delší fronty byly například u obchodů Sinsay nebo Cropp, které nabízejí módu především pro mladé. Kromě prodejen s oblečením byly fronty u pokladen také v prodejnách obuvi. Plná byla ale také třeba restaurace McDonald's.

Návštěvníkům center evidentně velmi chybějí místa k sezení, která musela centra z nařízení vlády odstranit nebo zahradit. V OC Letňany je k dispozici několik křesel, neustále byla obsazená. Lidé ve velkém postávali u zábradlí, aby se mohli při čekání na ostatní členy domácnosti, se kterými na nákupy vyrazili, alespoň opřít. Někteří nedbali přehrazení a hledali místo, kde by se posadili. Pracovník bezpečnostní agentury je však přišel upozornit, že to není možné.

Přestože Galerie Harfa není podle své marketingové manažerky Martiny Tlusté tradiční víkendové obchodní centrum, mnoho lidí dnes využilo příležitost znovuotevřených obchodů a přišlo na nákupy. "Návštěvnost je tak zhruba na stejné úrovni jako v uplynulých dnech, kdy byla o 60 procent vyšší oproti týdnu před rozvolněním, což je v rámci našeho očekávání," uvedla.

Tento víkend je první po více než čtyřměsíčním uzavření, kdy jsou opět otevřené všechny obchody. Platí v nich limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Lidé musejí mít zakrytá ústa a nos, dodržovat odstupy a před vstupem do prodejen si dezinfikovat ruce. Stravovací zařízení v OC mohou prodávat občerstvení jen s sebou, zavřené jsou dětské koutky či kina.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.