Genetik Jan Pačes: Dominantní varianty v ČR ještě nejsou, problém začne se změnou počasí

Jan Pačes
Jan Pačes
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2022

Šíření koronaviru v ČR zpomaluje překvapivě třetí týden v řadě. Vedle nových případů je jedním z klíčových ukazatelů také počet hospitalizovaných, kterých je za čtvrtek 850. V současnosti podle respektovaného molekulárního genetika Jana Pačese dochází ke zpoždění podzimní vlny vlivem nadprůměrně teplého počasí, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s tím, že počty pozitivních případů zcela jistě budou narůstat.

Za posledních sedm dní přibylo 6933 potvrzených případů nákazy. Ve čtvrtek jich laboratoře odhalily 987. Poprvé za čtyři měsíce se tak ve všední den nárůst dostal pod tisíc případů. I když to v současnosti vypadá, že koronavirová epidemie je spíše na ústupu, genetik Jan Pačes o aktuálním stavu míní, že spíše jde o klid před bouří.

"Soudí se, že varianty, které tady budou pravděpodobně dominantní, to je BQ.1 a XBB, tak v České republice ještě nejsou. Doznívá v současnosti BA.5, což je omikron, a nové teprve dorazí, což je důvod zpoždění nástupu podzimní vlny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník z Akademie věd České republiky.

Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 65 nakažených. Takzvané incidenční číslo se vytrvale snižuje už více než tři týdny. Svou roli sehrálo nadprůměrně teplé počasí, kdy je možné pravidelně větrat vnitřní prostory. S nástupem chladnějších dnů se pravděpodobně podle molekulárního genetika situace změní.

"Druhá věc je, že topná sezóna udělá hodně. To znamená, že jakmile se začne topit, tak se sníží vlhkost vzduchu v místnostech, což je náročné pro sliznice, rozjedou se tak respirační přenosy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vědec.

Ochranou před těžkým průběhem nemoci a úmrtím na covid-19 je podle ministerstva zdravotnictví očkování. V Česku je proti koronaviru plně očkováno zhruba 6,9 milionu lidí. První posilující dávku má víc než 4,3 milionu očkovaných a druhou přes půl milionu. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali zhruba 14.000 dávek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.