Hamáček chtěl v Rusku měnit Vrbětice za Sputnik. Předčasné volby jsou potřeba, říká Ivan Bartoš

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2021

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (42) byl vyzván opozicí, aby vysvětlil, proč chtěl odjet do Moskvy. Objevily se informace, že ruské straně chtěl nabídnout zahlazení kauzy Vrbětice výměnou za dodávky vakcíny Sputnik V. "Celý vývoj této kauzy pouze potvrzuje, že nyní není vhodná chvíle na posílení moci prezidenta Zemana a jedinou férovou cestou jsou předčasné volby," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra a v té době pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (42) měl přijít s návrhem, že nabídne Rusku politický obchod. Česká strana zamlčí před veřejností, kdo stojí za explozemi ve vrbětickém muničním skladu a Rusko na oplátku do Česka zašle milion dávek vakcíny Sputnik V. Jan Hamáček také tlačil na to, aby se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimíra Putina.

Jan Hamáček podle informací webu Seznam Zprávy o svém plánu jednal s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem, policejním ředitelem Janem Švejdarem, velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Markem Šimandlem. Ke schůzce se později připojil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Právě ten potvrdil, že schůzka proběhla.

Od cesty do Mosky měli ministra Jana Hamáčka odrazovat zejména Beroun, Šimandl a Švejdar. Podle zjištění webu Seznam Zprávy se měl Hamáček ptát, zda si ruská strana bude průběh schůzky nahrávat. Jan Hamáček vše popírá a tvrdí, že web si informace vymyslel. Kauza vyvolala velké rozhořčení zejména v řadách opozice.

"Informace serveru SeznamZprávy bereme velice vážně a žádáme svolání Bezpečnostního výboru Sněmovny, kde by se aktéři kauzy k incidentu měli jednoznačně vyjádřit a celou věc vysvětlit. Náš poslanec Jan Lipavský již v minulosti upozornil na nesrovnalosti okolo cesty Jana Hamáčka do Moskvy a žádal zveřejnění relevantních dokumentů na Výboru pro obranu, který žádost zamítl," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš.

"Celý vývoj této kauzy pouze potvrzuje, že nyní není vhodná chvíle na posílení moci prezidenta Zemana a jedinou férovou cestou jsou předčasné volby, které by umožnily voličům znovu rozdat politické karty. V tomto týdnu budeme spolu s partnery ze STAN pokračovat v jednání v této věci s předsedy sněmovních stran," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš, který podle některých předvolebních průzkumů vede uskupení, které má největší šanci ovládnout sněmovní volby.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.