Hamáček exkluzivně: Opatření budeme utužovat, stejně jako je teď uvolňujeme, pokud přijde zhoršení

Jan Hamáček je ministr vnitra.
Jan Hamáček je ministr vnitra.
Foto: Archiv JH
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

Jak je vláda připravena na případnou druhou vlnu koronavirové epidemie? Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) portálu Život v Česku exkluzivně popsal, jak to bude vypadat, pokud se situace začne zhoršovat. Ve hře je i plán, že proběhne harmonogram, prostřednictvím kterého teď vláda restrikce rozvolňuje. Akorát by ho použila v opačném pořadí.

Už se mluvilo i o tom, že by Babišův kabinet mohl žádat o další prodloužení nouzového stavu alespoň o týden. "Je to věc, kterou si musíme říct v pondělí na vládě zase s aktuálními čísly. Souvisí to s celou řadou dalších problémů z hlediska legislativy. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že jsme zrychlili to rozvolňování a zvlášť opatření, která měla končit 25. května, končí mnohem dřív, tak pokud se nestane něco zásadního, o prodloužení nouzového stavu bychom žádat nemuseli. Ale za předpokladu, že zvládneme režim na hranicích," řekl Hamáček Životu v Česku.

Epidemiologové zároveň upozorňují, že růst nákazy se může znovu zrychlit. V takovém případě by musela vláda znovu zasáhnout, pravděpodobně však už ne plošně. "Krizový štáb může být i mimo nouzový stav. Tam by záleželo, zda by se to šířilo plošně, anebo by šlo o nějaké ohnisko nákazy," uvedl Hamáček.

Druhá vlna a příprava vlády

"Pokud by šlo ohnisko, primárně by se ta věc řešila v rámci toho ohniska nějakými opatřeními. Kdyby to rostlo plošně, znamenalo by to zase nějaký návrat opatření. Stejným způsobem, jako je uvolňujeme, bychom je opět přijímali. Ale pokud se teď něco objeví, bude to spíš ten první případ," domnívá se vicepremiér.

"To, že se o červnu bavíme jako o měsíci, kdy by se mohly sundat roušky, je samozřejmě v pořádku. Uvidíme, jaká bude situace v červnu," poznamenal Hamáček.

Hrozba druhé vlny na podzim visí ve vzduchu a vláda ji nepodceňuje. "Primárně je to věc ministerstva zdravotnictví. My jako ministerstvo vnitra připravujeme kompletní revizi krizové legislativy, aby se to nemuselo řešit pomocí krizového zákona, který není na epidemie úplně nejvhodnější. Budeme připravení jak materiálně, tak legislativně," uzavřel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.