Hamáček měl Rusku nabídnout utajení Vrbětic za dávky Sputniku. Nehorázné, říká bezpečnostní expert

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia.cz

Ministr vnitra a v té době pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (42) měl přijít s návrhem, že nabídne Rusku politický obchod - Česko utají informace o ruském vlivu na výbuch vrbětického muničního skladu a Moskva pošle milion dávek vakcíny Sputnik V. "Pokud je to pravda, tak to nelze akceptovat. Nejdříve to chtějí vyměnit za milion vakcín Sputniku, pak tady z toho dělají akt státního terorismu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz k případu politického handlu bezpečnostní expert Andor Šándor.

Vicepremiér Jan Hamáček chtěl letět do Moskvy, aby dojednal s režimem Vladimira Putina politický obchod. Česko utají okolnosti kolem explozí ve vrbětickém muničním skladu a Moskva za to do ČR pošle milion dávek vakcíny Sputnik V. Jan Hamáček také tlačil na to, aby se v Praze uskutečnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimíra Putina.

Jan Hamáček podle informací webu Seznam Zprávy o svém plánu jednal s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem, policejním ředitelem Janem Švejdarem, velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Markem Šimandlem. Ke schůzce se později připojil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Jan Hamáček označil informace webu za zcela nesmyslné. Pavel Zeman ale potvrdil, že se schůzky účastnil. Šimandl, Beroun a Švejdar měli Hamáčka od cesty do Ruska odrazovat, že jeho nápad je rizikový. Jan Hamáček nakonec do Moskvy neodletěl, cestu mu rozmluvil premiér Andrej Babiš. Jeho zapojení do politického obchodu s Moskvou není potvrzeno.

"Pokud je to pravda, tak je to dílo skutečných diletantů, kteří nejsou schopní docenit nic, než jen laciné PR v tom, že přivezou Sputnik a jsou za to schopni obětovat cokoliv. Na jedné straně je tu zmínka, že případ má málo důkazů a ukazuje se, že bude muset být stejně odložen. Na druhé straně je tady to vyvrcholení, tedy vyhoštění 18 ruských diplomatů, řežba o další počty pracovníků ambasád, dostali jsme se na listinu nepřátelských států Ruska... Tohle je něco, co už nelze akceptovat, to dál znevěrohodňuje politiku. Je s podivem, že ti lidé dokážou být tak elastičtí, že jsou prostí jakýchkoliv principů a zásad. Nejdříve to chtějí vyměnit za milion vakcín Sputniku, pak tady z toho dělají akt státního terorismu. Pokud je to pravda, tak všechny výroky ministra vnitra zrcadlí to, jak lže v přímém přenosu. To je silné zjištění i pro ty nejotrlejší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor. Pozastavil se také nad rolí nejvyššího státního zástupce.

"Pokud to věděl Pavel Zeman, tak je neuvěřitelné, že nejvyšším státním zástupcem může být člověk, který toleruje vůbec možnost, že nad takovým kšeftem někdo přemýšlí a chce ho udělat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, který není schopen pochopit, jak představil suverénního státu může nabízet utajení nepřátelské agrese výměnou za vakcínu.

"Na jedné straně je tady akce GRU, na straně druhé pak reakce. To už prostě nevíte, co si ti lidé skutečně myslí. Toto rozhodně není běžný standardní postup. Nemůžete akt nepřátelské agrese, pokud je takto vládou vykládán, obětovat za milion dávek Sputniku a naivní představu, že Biden s Putinem narovnají vztahy v Praze," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) měl Rusku nabídnout, že Česko utají informace o ruském vli...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.