Hamáček: Nouzový stav musíme prodloužit, jinak skončí boj s koronavirem

Jan Hamáček je ministr vnitra.
Jan Hamáček je ministr vnitra.
Foto: Archiv JH
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Podle čtvrtečního rozhodnutí soudu má vláda bojovat s koronavirem vydáváním krizových opatření. Dosavadní nařízení ministerstva zdravotnictví, omezující mimo jiné volný pohyb občanů, označil za nezákonná. Vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že rozhodnutí dokládá nutnost prodloužit nouzový stav.

Strkanice o nouzový stav pokračuje. Premiér Babiš ho chce ukončit ke 30. dubnu, podle vicepremiéra Hamáčka má smysl ho ještě prodloužit. Dokládá to podle něj i dnešní rozhodnutí pražského městského soudu, který k 27. dubnu ruší nařízení ministerstva zdravotnictví.

Soud je pokládá za nezákonná, vláda prý nepostupovala podle svého vlastního krizového scénáře. Podle toho měla boj s koronavirem provádět krizovými opatřeními.

Je to nezbytné

"Rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví potvrzuje, že pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem," řekl Jan Hamáček v České televizi.

O prodloužení stavu nouze musí rozhodnout Poslanecká sněmovna.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek už vládu vyzval k podání demise. "Bando amatéru, omluvte se a odejděte," napsal rázně na Facebook.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.