Hamáček: Potřebujeme prodloužit nouzový stav. Jinak vypukne chaos

Jan Hamáček s prezidentem Milošem Zemanem
Jan Hamáček s prezidentem Milošem Zemanem
Foto: Facebook
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2020

Nouzový stav platí v Česku do 30. dubna. Pokud nebude prodloužen, podle vicepremiéra a šéfa krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) to přinese řau komplikací. Doufá, že se podaří prosadit jeho prodloužení.

Podle Hamáčka se o nouzovém stavu bude jednat ještě ve středu. "My jsme tu debatu dnes neukončili, chceme se k ní vrátit na plénu celého Ústředního krizového štábu a chceme dát vládě jako krizový štáb jasné doporučení," řekl vicepremiér na tiskové konferenci,.

Ukončení nouzového stavu ke 30. dubnu by podle Hamáčka přineslo řadu komplikací.

Hamáček zdůraznil, že podle něj je nutné o prodloužení nouzového stavu požádat znovu. Platit má do té doby, dokud bude nutné. "Pokud nebudeme potřebovat žádné z oprávnění, které nám dává krizový zákon, tak nouzový stav nebude potřeba," vysvětlil ministr.

Každý sám za sebe

Je pravděpodobné, že žádost se bude opakovat každých 14 dní, to je totiž limit, který pro nouzový stav vyhlásila Sněmovna.

"Pokud by nouzový stav prodloužen nebyl, tak bychom se vrátili do standardního režimu, což znamená, že by skončilo centrální nakupování, skončilo by centrální zásobování, každý by se musel starat o to svoje," vysvětlil Hamáček hlavní komplikaci.

Samostatně by nakupovalo ministerstvo vnitra, ministerstvo průmyslu a obchodu i další resorty, rovněž všechny kraje. Musely by navíc vypsat výběrová řízení. "Ta by se musela vyhodnotit včetně všech odvolání, a to, jak víte, je v České republice proces na několik měsíců," uzavřel Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.