Hamáček řekl, kdy se otevřou hranice. Nejprve se sousedními zeměmi a Maďarskem

Jan Hamáček - ministr vnitra.
Jan Hamáček – ministr vnitra.
Foto: Archiv Jana Hamáčka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček v úterý uvedl, že hranice s okolními státy se s největší pravděpodobností otevřou okolo 15. června. O cestování v předkoronavirovém režimu mluvil na své tiskové konferenci i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Nejdál jsou podle něj jednání s Rakouskem, jeho resort se snaží dohodnout i se Slovenskem a Maďarskem.

“S Rakouskem jsme si potvrdili zájem, abychom do půlky června otevřeli naše hranice nejen z ekonomických důvodů, ale i pro turisty. Mělo by se směřovat k tomu, že se budeme vracet k normálu, tedy že do sousedního Rakouska půjde cestovat bez testů,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček.

O podobném režimu na hraničních přechodech jedná Petříčkův resort i se Slovenskem, přizvat by chtěl i Maďarsko. "Věříme, že v půlce června by mohl vzniknout takový Minischengen, tedy cestování bez kontrol, testů i karantény," doufá ministr.

Asi polovina června, řekl Hamáček

Jednání budou v nadcházejících dnech ještě pokračovat, ale brzy už padne definitivní rozhodnutí. "V druhé polovině příštího týdne finálně potvrdíme přesné datum, kdy dojde k otevření hranice," slíbil na tiskové konferenci Petříček.

Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko a Německo by podle vicepremiéra Jana Hamáčka mohly otevřít hranice přibližně 15. června.

"V pondělí se vláda dohodla, že ministerstvo vnitra předloží do příštího pondělí materiály, které by umožnily přejít na namátkové kontroly na hranicích, otevřelo by se více hraničních přechodů," řekl na tiskové konferenci ministr vnitra Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.