Hana Zagorová, Radim Uzel, Antonín Panenka. Příběhy slavných Čechů, kteří porazili covid-19

Zpěvačka Hana Zagorová a operní pěvec Štefan Margita
Zpěvačka Hana Zagorová a operní pěvec Štefan Margita
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2021

Přesně před rokem dne 1. března 2020 byly v České republice zaznamenány první případy lidí s nemocí covid-19. Od prvních nakažených se Česko za 12 měsíců dostalo k více než 20 tisícům mrtvých. S nemocí bojovala také řada slavných Čechů. Zpěvačka Hana Zagorová (74), herec Václav Kopta (55), sexuolog Radim Uzel (80) či fotbalová legenda Antonín Panenka (72) svůj boj zvládli. "Dnes už je mi dobře, už je to za mnou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Radim Uzel.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví nemoc covid-19 prodělalo více než 1,2 milionu Čechů. Někteří experti se domnívají, že reálné číslo bude vyšší, hovoří se o tom, že covid-19 mohl prodělat dokonce každý třetí obyvatel Česka. Někteří měli tak lehký průběh, že nemoc mohli považovat za běžnou virózu a pomoc lékařů ani nevyhledali. Více než 20 tisíc lidí boj s koronavirem ale prohrálo.

V souvislosti s nemocí covid-19 zemřel ve věku 82 let oscarový režisér Jiří Menzel. V prosinci roku 2020 ve věku 81 let zemřel herec Ladislav Mrkvička. Na komplikace způsobené koronavirem a rakovinou slinivky ve věku 41 let odešel hudebník David Stypka. Ve věku 79 let zemřela v říjnu loňského roku herečka Jana Andresíková, kterou si fanoušci pamatují hlavně jako čarodějnici z Arabely.

Těžký ale úspěšný boj s koronavirem má za sebou fotbalový umělec Antonín Panenka. V říjnu 2020 ležel v nemocnici a jeho stav nevypadl dobře. "Měl jsem hadičky v nosu, dostával jsem tím kyslík, ale na přístrojích jsem nebyl," popsal bývalý fotbalový reprezentant pro deník Blesk.

Koronavirus na podzim paralyzoval také sexuologa Radima Uzla. "Každé jídlo mi přišlo odporné a nemohl jsem rozeznat chutě. Dále jsem ztratil čich, což mě dost vyděsilo. Za dobu své infekce jsem zhubl 12 kilogramů. Přibyly silné dechové problémy. V nemocnici mi dali kyslík, klasicky do nosu. Lékaři mi udělali všechna vyšetření a na CT mi zjistili, že mám lehkou embolii plic," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Radim Uzel. Dnes je již v pořádku a žádné výrazné omezení nepozoruje.

S koronavirem sváděl boj také herec Václav Kopta. "Všichni kdo tvrdí, že covid je virtuální manipulace, sloužící mocným tohoto světa k jeho ovládnutí, vzkazuji jediné: jste hlupáci a modlete se, aby se tenhle sekáč nepodíval také na vás," vzkázal Václav Kopta přes instagramový profil veřejnosti a dodal, že deset dnů po sobě měl horečky přes 39 stupňů Celsia.

S vysokými teplotami v nemocnici skončila v roce 2020 také zpěvačka Hana Zagorová. Koronavirem se nakazil také její partner Štefan Margita, který ale nemoc porazil v pohodlí domova. "Koronavirus je ale taková mrška, která je hodně oslabující. Musíme na sebe proto dávat větší pozor. Jsme s manželem moc rádi, že už to máme za sebou, a těšíme se z toho, že jsme na světě,“ řekla později Hana Zagorová v rozhovoru na Rádiu Impuls. "Dnes už na to vzpomínat ani nechci, je to za mnou," uvedla Hana Zagorová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v současné době se snaží myslet na pozitivní věci.

Lehký průběh nemoci mají za sebou například influencerka Dominika Myslivcová (26), fotbalový trenér Pavel Hapal (51), modelka Veronika Kopřivová (29), zpěvačka Bára Basiková (58) či herečka Eva Burešová.

Osobnost českého sportu Antonín Panenka (71) má za sebou náročné dny v benešovské nemocnic...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu