Havlíček po velkém obejmutí ve volebním štábu vzkázal vládním stranám, jak se vyhnout nevýhře a debaklu ve volbách do Sněmovny

Karel Havlíček a Klára Dostálová
Karel Havlíček a Klára Dostálová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 6. 2024

Komentář: Opoziční hnutí ANO potvrdilo ve volbách do Evropského parlamentu roli nejsilnějšího uskupení na české politické scéně. Volby zároveň potvrdily pokles popularity vládních stran, z nichž na zisk v souladu s předvolebními průzkumy dosáhla jen koalice Spolu. Když v neděli hodinu před půlnocí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) výsledky, ve volebním štábu hnutí Andreje Babiše vypukl ohňostroj emocí. Lídři hnutí se spontánně objali, nejvíce se radostnila Klára Dostálová - získala nejvíce preferenčních hlasů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila lídra stínové vlády Karla Havlíčka s dotazem, co uškodilo vládním stranám, že hnutí ANO neporazily. Z jeho slov vyplynulo, že fatální chyba byla antikampaň.

Evropské volby se podle expertů staly hlasováním proti vládě, jak to prezentovali zástupci opozičních hnutí, a ukázaly na nespokojenost s vládní politikou. Existenci pětikoaličního kabinetu, který tvoří trojice stran ze Spolu se Starosty a Piráty, ale výsledek eurovoleb neohrozí a dovládne pravděpodobně až do podzimu příštího roku.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala označil výsledek Spolu za slušný, i když mandáty z této koalice obhájila jen TOP 09. Nejvážněji by se mohla ztráta jednoho euromandátu podepsat s případnými dalšími volebními ztrátami na setrvání vicepremiéra Mariana Jurečky v čele KDU-ČSL.

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš obhajobu jen jednoho ze tří europoslaneckých mandátů označil za velké zklamání a důvody propadu chce analyzovat. Vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan ocenil, že STAN zdvojnásobil počet europoslanců a získal stejný počet hlasů jako v posledních eurovolbách. Výsledek ale nepovažuje za úspěch, neboť stejně jako Piráti jeho hnutí nenaplnilo předpoklady předvolebních průzkumů a sázkových kurzů.

Předseda SPD Okamura označil výsledek svého hnutí s Trikolorou za neúspěch v boji o přízeň potenciálních voličů. Naopak Babiš pokládá vítězství ANO za zadostiučinění. O tom, jaká radost po vyhlášení výsledků panovala v zázemí hnutí ANO, vypovídá níže umístěné video.

Podle Karla Havlíčka stojí za úspěchem hnutí ANO silná mobilizace voličů a chyba na straně vládních stran a »jejich programu Antibabiš«. "Podařilo se nám zmobilizovat voliče, a to i ty, kteří nechodí k volbám, a vládním stranám vystavili vysvědčení. To, že jsme zvítězili ve všech krajích, že jsme zvítězili na procenta, ale i mandáty, znamená, že pětikoalice se dá porazit. A pokud udržíme nastavený systém, nebudeme dělat antikampaně a budeme se držet věcných řešení problémů, což ostatně zajímá voliče, tak se dá předpokládat, že volby do Sněmovny dopadnou pro vládní sestavu nedobře," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr.

Podle lídra stínové vlády je antikampaň ve volebních bojích poměrně zásadní rozhodnutí, které je v současnosti s ohledem na dobu nelogické a neprospívá.

"Pětikoalice tohle fatálně podcenila. Ono v době »jednoduché«, kdy ve společnosti nerezonují třaskavá témata, lze antikampaň dělat, kdy v tom volič spatří trošku nadsázky, ale v době, kdy »není dobře« a výsledky jsou tristní, je to špatně. Navíc potom, co si lidé prošli pandemií, energetickou krizí, je zde válka a nejistota. To potom, když někdo místo toho, aby přinesl řešení a sdělil voličům, co pro ně hodlá udělat, udělá antikampaň »Rusko, pro tebe všecko« a postaví na tom svou vizi, tedy žádnou, tak lidé nejsou ochotni to už dále snášet a vládě v tomto logicky vystavili jasnou stopku," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček, co jeho pohledem rozhodlo a bude mít přesah i do dalších voleb do Sněmovny v nadcházejícím roce, pokud vládní strany »pojedou bez brzd stejnou rychlostí a stejným směrem«.

Největším překvapením eurovoleb bylo podle expertů to, že Přísaha a Stačilo! získaly dohromady kolem pětiny hlasů, na čemž zřejmě tratilo i ANO s ohledem na boj o euroskeptické a protivládní voliče.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.